Вінниччина: з 9 відкритих кримінальних справ під час місцевих виборів 2015 до суду дійшла лише одна
Про результати розслідування кримінальних проваджень за фактами порушень виборчих прав і свобод громадян у 2015 році, порядок фіксації таких правопорушень та проблеми у їх розслідуванні йшлося під час зустрічі 8 листопада у Вінниці.
Захід відбувся за участі представників Громадської мережі ОПОРА, журналістів, студентів Донецького Національного університету та представників слідчих органів Головного управління Національної поліції Вінниччини.
Як повідомив аналітик Громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев, більшість кримінальних проваджень, відкритих за фактом порушення виборчих прав громадян на місцевих виборах 2015 року, закриті на етапі досудового розслідування.
Що ж стосується Вінницької області, під час місцевих виборів було відкрито 9 кримінальних проваджень щодо порушення виборчих прав громадян і лише одне направлено до суду. Це провадження щодо порушення закону членами виборчих комісій.
За словами аналітика ОПОРИ, статистика виборчих порушень є негативною, оскільки повідомлень було значно більше, ніж відкритих проваджень.
«Сьогодні ми зібралися, щоб вияснити причини цієї негативної статистики. Тут треба зняти певну «обітницю мовчання» з цієї проблематики і говорити відкрито, що нам заважає розслідувати виборчі злочини, чи є політична воля, чи немає політичної заангажованості з боку тих правоохоронних органів, які уповноважувати здійснювати це розслідування. Власне, ми запланували, що у грудні на всеукраїнському рівні буде проведено загальну конференцію за участі працівників Національної поліції, Генеральної прокуратури та міжнародних експертів, на якій ми будемо шукати вихід із ситуації», - зазначив Олександр Клюжев.
Як розповіла заступник начальника слідчого управління поліції у Вінницькій області Тетяна Гоца, серед 9 відкритих у Вінницькій області проваджень п’ять відкриті за фактами фальсифікації виборчих бюлетенів, по одному за фактом фальсифікації виборчих документів, порушень порядку фінансування виборчої компанії, підкупу виборців, зловживання владою або службовим становищем.
«Під час досудового розслідування шість з цих проваджень були закриті за відсутністю складу кримінального правопорушення, одне з обвинувальним актом за ст. 158-1 КК (незаконне використання виборчого бюлетеня) України направлено на розгляд до суду. Ще за двома провадженнями досудове розслідування продовжується», - розповіла Тетяна Гоца.
Під час зустрічі працівники слідчих органів розповіли присутнім про складнощі у розслідуванні проваджень, пов’язаних з порушенням виборчих прав і свобод громадян.
За словами працівників поліції, у деяких випадках про такі злочини громадяни повідомляють не одразу, а це ускладнює збір доказів та встановлення осіб, причетних до правопорушення. Також дуже часто люди відмовляються від показів.