Вибори у трьох ОТГ на Вінниччині під загрозою
Через судові спори у Павлівській, Соболівській та Теплицькій об’єднаних територіальних громадах Вінницької області можуть бути скасовані перші вибори.
2 листопада Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалив рішення про забезпечення адміністративного позову народного депутата України Артема Вітка до Мінрегіонбуду України та 34 місцевих рад шляхом зупинення дії рішень місцевих рад про добровільне об’єднання до вирішення спору.
Це стосується ОТГ, в яких перші вибори призначені на 23 грудня 2018 року і виборчий процес в яких вже офіційно розпочався 3 листопада. Серед 34 громад є 3 такі громади Вінниччини: Павлівська сільська об'єднана територіальна громада Калинівського району, Соболівська сільська об'єднана територіальна громада Теплицького району та Теплицька селищна об'єднана територіальна громада Теплицького району. Разом це 12 колишніх сільських рад та близько 20 тисяч населення позбавляються можливості реалізувати своє право голосу.
За словами директора вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олега Левченка, у процесі добровільного об’єднання було проведено відповідні процедури: низку громадських слухань в кожній громаді та не менше 3 сесій місцевих рад, наданий позитивний висновок Вінницької ОДА про спроможність громади, та Центральною виборчою комісією призначено вибори.
«Все це поставив під сумнів народний депутат України. Тепер під загрозою добровільне волевиявлення громадян та громада позбавляється права отримати додаткові преференції під час об’єднання», – зазначає Олег Левченко.
Як зазначають експерти Громадянської мережі ОПОРА, 1 листопада 2018 року ЦВК створила прецедент скасування вже призначених перших та додаткових місцевих виборів на прикладі 4 ОТГ (Донецька, Житомирська, Вінницька області). Важливо не допустити дестабілізації розпочатих 3 листопада перших місцевих виборчих процесів і вжити усіх необхідних заходів для забезпечення прав громадян.
«Чинне законодавство, підзаконні акти, рішення КСУ та судова практика не передбачають можливості скасування виборів після їх призначення. Періодичність виборів, забезпечення у виборчому процесі принципу правової визначеності є важливою частиною демократичних стандартів виборів, дотримання яких є обов’язком держави. Практична можливість скасовувати вибори після їх призначення є порушенням прав виборців і загрозою для стабільності виборчого процесу в цілому. Сумнівною, на думку ОПОРИ, є і практика судових оскаржень рішень громад про об’єднання. Ці рішення є ненормативними правовими актами органу місцевого самоврядування, одноразово застосовуються і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. Звертаємо увагу, що позивач не оскаржує рішення, дії чи бездіяльність обласних державних адміністрацій, наділених повноваженнями із перевірки законності процесів об’єднання до моменту звернення до ЦВК щодо призначення перших виборів», – вважають експерти ОПОРИ.
Як повідомляла ОПОРА, ЦВК скасувала вибори у Вапнярській ОТГ на Вінниччині, призначені на 23 грудня.
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження за виборами ОПОРИ у Вінницькій області
тел.: +38 063 628 67 85
e-mail: v.nataliia@gmail.com