У Вінниці запроваджують програму «Рівні можливості у виборах для людей з інвалідністю»
Щоразу, коли в Україні проходять вибори (президентські, парламентські чи місцеві), велика кількість людей з різних причин залишаються осторонь. Таким чином, результати виборів, навіть якщо вони пройшли без явних порушень, неможливо вважати волею народу, оскільки деякі верстви населення просто не мали можливості виявити свою волю.
Саме тому Громадська організація «Паросток» стала ініціатором запровадження проекту «Рівні можливості у виборах для людей з інвалідністю», мета якого переконати людей з інвалідністю, особливо молодь, та людей, що живуть з ВІЛ/СНІД, у важливості їхньої громадської активності, у їхній значимості й залучити їх до виборчого процесу, а також налаштувати громаду Вінниччини на толерантне ставлення та розуміння проблем людей з обмеженими можливостями і всіляке сприяння їхньому волевиявленню на виборах 2012 року.
«Люди з інвалідністю не завжди мають доступ до виборчої кампанії. Протестувавши попередній досвід, ми дійшли висновку, що в Україні виборчі дільниці не пристосовані для голосування людей з інвалідністю. Є особи, які самостійно не спроможні поставити позначку, хоча мають власну думку, тому варто такі факти розглядати. З попереднього досвіду знаємо, що бувають порушення під час голосування вдома. Особливо треба звернути увагу на молодь, яка голосуватиме вперше. Тому проект має на мені провести консультації та тренінги для таких людей», - зазначила юрист Катерина Бевзюк.
Аби люди з інвалідністю були більш обізнаними з політичним процесом та правилами волевиявлення планується провести прямі ефіри з сурдоперекладом на Вінницькому державному телебаченні, присвячені виборчому процесу та участі у ньому, моніторинг виборчих дільниць щодо пристосованості їх до потреб людей з інвалідністю, провести правові тренінги для молоді з інвалідністю щодо важливості їхньої участі у виборах, планується юридичне консультування людей з інвалідністю щодо участі у виборчому процесі.
«Ми хочемо, щоб виборчий процес був доступний для людей з інвалідністю, бо ці люди мають бути активними. Адже вони теж мають знати свої права і обов’язки та які порушення можуть бути. Ми хочемо показати представникам політичних партій, що люди з обмеженими можливостями теж мають право робити свій вибір», - зазначила голова правління ГО «Паросток» Ірина Саранча.
Як повідомив представник Громадянської мережі ОПОРА, на захід були запрошені представники всіх політичних партій Вінниччини, проте жоден з них не прийшов.
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.