У Лука-Мелешківській ТВК відмовили у реєстрації 18 потенційним кандидатам
Лука-Мелешківська територіальна виборча комісія відхилила подання 18 потенційних кандидатів у депутати до сільської ради та на посаду сільського голови через неналежне оформлення декларацій. Про це повідомляє довготерміновий спостерігач Громадянської мережі ОПОРА.
Лука-Мелешківська ТВК відмовила у реєстрації 16 потенційним кандидатам на посади депутатів відповідної сільської ради. Всі вони були самовисуванцями. Крім того, ТВК не зареєструвала двох потенційних кандидатів-самовисуванців на посаду сільського голови. Основною причиною відхилення кандидатур у ТВК назвали «відсутність або проблеми, недоліки, помилки у декларації про майно, доходи і зобов'язання фінансового характеру».
ОПОРА нагадує, що підстави, за яких територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зазначено у статті 46 Закону України «Про місцеві вибори». Частиною 2 цієї статті передбачено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Суб’єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Треба також додати, що сьогодні існує правова невизначеність у питанні подання кандидатами до ТВК декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Відповідно до частини 3 cтатті 45 Закону «Про запобігання корупції» особа, яка претендує на зайняття посади, в тому числі кандидати в депутати міських, сільських, селищних рад, кандидати на посади сільських, селищних, міських голів, до призначення або обрання на відповідну посаду, подають в установленому цим Законом порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року затверджено форму такої декларації і визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Паперова копія декларація не подається. Водночас статті 39 та 40 Закону «Про місцеві вибори» передбачають, що відповідна ТВК реєструє кандидата за умови подання до комісії документів, у тому числі і декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. Таким чином, виникає колізія у законодавстві, тож ТВК у питаннях реєстрації кандидатів можуть по-різному трактувати вимоги законів, створюючи у такий спосіб перешкоди для реалізації громадянами пасивного виборчого права.
Радниця з юридичних питань Громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Коцюруба зазначає, що оскільки на сьогодні існує законодавча колізія, поки вона не вирішена в законодавчому порядку, ТВК для реєстрації мала б враховувати як подання кандидатами декларації через веб-сайт НАЗК, так і подання декларації у паперовій формі. В той же час, аналіз зазначених в деклараціях даних не належить до компетенції комісії, та не може слугувати підставою для відмови чи скасування реєстрації.
Відзначимо, що в Громадянській мережі ОПОРА працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Вінницькій області
тел. +38063 628 67 85
(#вибори17; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 29 жовтня 2017 року. Починаючи з 11 вересня у 24 областях працюватимуть 69 довготермінових спостерігачів. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.