У квітні агітаційна кампанія кандидатів у Президенти радикалізувалася
В умовах, коли увага українських виборців прикута до подій, що визначають долю країни, претенденти на пост Президента усвідомлюють, що зловживання традиційними способами агітації можуть мати зворотній ефект. На основі даних спостерігачів ОПОРИ можна зробити висновок, що основна боротьба йде за електорат центральних, південних і східних областей України, де кандидати змушені вдаватися до нестандартних прийомів.
Виборча кампанія продовжує бути млявою, епізодичною та нерівномірною.Найбільшу діяльність в агітаційній роботі в квітні демонструють такі кандидати: Ольга Богомолець, Анатолій Гриценко, Михайло Добкін, Олег Ляшко, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок, Петро Симоненко, Сергій Тігіпко, Дмитро Ярош. Проте агітаційні заходи більшості кандидатів у південно-східних регіонах країни найчастіше супроводжуються конфліктними інцидентами і наштовхуються на різноманітні штучні обмеження. Так, кандидата в Президенти України Петра Порошенка під час його візиту в Луганськ блокували в аеропорту міста проросійськи налаштовані активісти. Михайло Добкін та Олег Царьов зазнали легких тілесних ушкоджень у ході зустрічей з виборцями. У м. Краснодон та Алчевськ невідомі особи, які представлялися «Народним ополченням Луганщини», здійснили напади на агітаційні намети Анатолія Гриценка. Загострення ситуації у східних областях України викликало в інших регіонах певну агресію до представників політичних партій, які асоціюються із проросійськими настроями. У Рівному представники Правого сектору блокували обласний офіс КПУ та знищили радянську символіку. На Волині – зірвали захід секретарів районних комітетів КПУ. Громадянська мережа ОПОРА закликає всі сторони політичних конфліктів утримуватися від насильницьких акцій та не дискредитувати виборчий процес насильницькими діями.
Екстремістські акції ускладнюють ведення передвиборчої агітації для кандидатів на пост Президента України та створюють перешкоди для організації виборчого процесу. Значна частина виборців перебуває в атмосфері страху та погроз, що ускладнює їхнє залучення до передвиборчої кампанії. В умовах дестабілізації суспільно-політичної ситуації, спричиненої військовою агресією РФ, агітаційна кампанія часто супроводжується проявами нетерпимості, які можуть провокувати суспільні конфлікти й призвести до насильства. Так, в Чернівецькій, Івано-Франківській, Рівненській, Тернопільській областях активно поширюються білборди Олега Ляшка із закликом «Смерть окупантам». Тоді як у Луганську, Краснодоні, Рубіжному, Свердловську, Алчевську активісти та представники проросійських організацій поширюють у мережі Інтернет заклики до громадян не визнавати позачергові вибори та протидіяти голосуванню. Такі дії, націлені на зрив та дестабілізацію виборчого процесу, потребують оперативного реагування з боку правоохоронних органів.
Найактивнішою є агітаційна діяльність кандидатів через публікації у ЗМІ замовного або рекламного характеру, часто без відповідного маркування. В інформаційному просторі з’являються також і матеріали з елементами чорного піару. Проте загальноукраїнською тенденцією є незначний рівень уваги, яку приділяє ЗМІ висвітленню виборчої кампанії. Використання кандидатами візуальної реклами (білборди, сітілайти) не є поширеним, до такого способу агітації найбільше вдаються Петро Порошенко та Олег Ляшко.
Триває інтенсивний процес ротації складу окружних виборчих комісій. Станом на 25 квітня 2014 року ЦВК прийняла шість постанов про зміни в складі ОВК. З 4 164 членів ОВК вже змінено 819 членів, що складає 20 % від їх загальної кількості. Найбільшу кількість замін провели кандидати на пост Президента Наталія Королевська – 87 замін (41 %), Василь Цушко – 81 заміна (38 %) і Вадим Рабінович – 72 (40 %). Однак у відсотковому відношенні найбільше оновив своє представництво в ОВК Ренат Кузьмін, який замінив 60 % (49 з 82 осіб) поданих ним членів комісій. Тим не менш, комісії є повноважними, виконують свої обов’язки та ухвалюють відповідні рішення. Наразі триває процес подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.
Варто зазначити, що у зв’язку з ймовірним проведенням 11 травня референдумів на підтримку самопроголошених «народних» республік (Донецька та Луганська обл.), ЦВК прийняла рішення заблокувати доступ для 6 відділів ведення Державного реєстру виборців у Донецькій області.
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.