Передвиборча ситуація в ОТГ Вінничини спокійна та з низькою агітційною активністю - ОПОРА
Про роботу територіальних виборчих комісій, утворення виборчих округів та реєстрацію кандидатів у депутати й на посади голів місцевих рад ОТГ говорили представники Громадянської мережі ОПОРА під час прес-конференції 17 жовтня.
Як зазначила координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Вінницькій області Наталія Величко, 29 жовтня на Вінниччині голосуватимуть у шести сільських ОТГ, двох селищних та одній міській. З-поміж цих громад чотири розташовані на межі різних районів. Загалом передвиборча ситуація в ОТГ спокійна, з низькою агітаційною активністю.
Утворення ТВК та ДВК
Спостерігачі ОПОРИ забезпечують незалежне спостереження на перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах, охоплюючи моніторингом кожну з дев’яти громад Вінниччини. За словами Наталії Величко, ОПОРА не зафіксувала порушень виборчого законодавства під час внесення місцевими організаціями політичних партій кандидатур до складу ТВК та утворення відповідних виборчих комісій.
«Територіальні виборчі комісії для проведення перших виборів у громадах Вінницької області сформовані вчасно. Найбільше керівних посад у дев'яти ТВК отримали представники «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» та Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина», – зазначила координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами на Вінниччині.
Так, дев’ять керівних посад у складі виборчих комісій області дісталося представникам партії «БПП «Солідарність», сім посіли висуванці ВО «Батьківщина», три – «Народного фронту», по дві – Радикальної партії Олега Ляшка, Аграрної партії України, «Об’єднання «Самопоміч». По одній особі на керівних посадах зареєстровано від політичної партії «Наш край» та «Опозиційного блоку».
Щодо формування ДВК, то вони мали бути утворені до 13 жовтня включно, а до 15 жовтня включно – провести свої перші засідання, оскільки у Законі України «Про місцеві вибори» записано, що перше засідання виборчої комісії скликається не пізніш як на другий день з дня формування її складу (утворення), наступні – у разі необхідності.
На Вінниччині було сформовано 49 дільничних виборчих комісій. На цьому етапі не обійшлося без порушень виборчого законодавства.
Так, одинадцять дільничних виборчих комісій області станом на 16 жовтня не провели перших засідань, оскільки Тиврівська районна виборча комісія не передала списки Гніванській ТВК. На думку голови Гніванської ТВК, затримка сталася через проблеми з утворенням деяких дільниць, до того ж на вихідних не працювала райдержадміністрація, де розташована Тиврівська районна виборча комісія.
Спостерігачі ОПОРИ також зафіксували, що Тиврівська РВК не працювала протягом вихідних та не оприлюднювала інформації про склад новосформованих дільничних виборчих комісій.
Відмови у реєстрації кандидатів та судові рішення
У Вінницькій області дев'ятеро кандидатів звернулися до суду, щоб оскаржити відмову Лука-Мелешківської ТВК у реєстрації їх кандидатами на виборах до сільської ради ОТГ через неналежне оформлення декларацій. Станом на 14 жовтня у Єдиному державному реєстрі судових рішень було опубліковано постанову в одному із цих проваджень. Відповідно до цієї постанови суд визнав протиправними дії ТВК щодо відмови в реєстрації кандидата й зобов'язав повторно розглянути документи.
«Проблеми із реєстрацією кандидатів на виборах до ОТГ, які відбудуться 29 жовтня цього року, спричинені, зокрема, правовою невизначеністющодо форми декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, яку кандидати мають подавати до ТВК відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», – пояснила представниця ОПОРИ.
Візити політиків та народних депутатів
Як повідомила Наталія Величко, характерна риса теперішньої передвиборчої кампанії в області – візити на Вінниччину лідерів політичних партій та народних депутатів.
Так, ще до початку реєстрації кандидатів у Лука-Мелешківській ОТГ побувала народна депутатка від ВО «Батьківщина» Альона Шкрум. 7 жовтня у Краснопільській ОТГ (Гайсинський район) з громадою зустрічався народний депутат від «БПП «Солідарність» Микола Кучер, який висловлювався на підтримку кандидатки на посаду сільського голови Катерини Романенко. Ще один нардеп, Василь Амельченко від Радикальної партії Олега Ляшка, відвідав на день села Демидівку (Гніванська ОТГ). А 12 жовтня у Гніванській ОТГ відбулась зустріч з очільником ВО «Свобода» Олегом Тягнибоком. Він закликав мешканців громади голосувати за кандидата на посаду голови міської ради ОТГ Олександра Куду.
«Зараз ми бачимо, що політичні партії активно беруть участь у виборчому процесі. Вибори до ОТГ для них – це не формальний процес децентралізації, а, як свідчить наше спостереження, – загальнонаціональна політична боротьба»,– підсумувала Наталія Величко.
Відзначимо, що у ВГО «Громадянська мережі «ОПОРА» працює «гаряча лінія», на яку можна звертатися в разі виникнення проблем чи потреби консультацій щодо виборів – (044) 591-44-44 (вартість дзвінків згідно з тарифами вашого оператора).
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Вінницькій області
тел. +38063 628 67 85
(#вибори17; #elect_ua; #opora; #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за першими виборами в об’єднаних територіальних громадах, які відбудуться 29 жовтня 2017 року. Починаючи з 11 вересня у 24 областях працюватимуть 69 довготермінових спостерігачів. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль