Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Підсумки громадського спостереження за ЗНО з української мови та літератури

Підсумки громадського спостереження за ЗНО з української мови та літератури

5-6 червня 2013 р. тривало зовнішнє незалежне оцінювання випускників загальноосвітніх навчальних закладів з української мови та літератури. Нагадаємо, що цей предмет є обов’язковим для участі у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів. Саме тому, для тестування знань з української мови та літератури зареєструвалося 315858 осіб, що становить 98,1 % від загальної кількості абітурієнтів, які виявили бажання пройти ЗНО цього року. Відповідно, тестування 5 та 6 червня стали найбільш масовими, мережа пунктів тестування – найбільшою, тому й зусиль для організації і проведення перевірки знань Українському та регіональним центрам оцінювання якості освіти довелося докласти найбільше.

За дотриманням процедур ЗНО його учасниками, а також персоналом пунктів тестування з української мови та літератури стежило 260 представників Громадянської мережі ОПОРА. 5 червня дотримання правил проходження стандартизованого тестування перевіряло 148 спостерігачів у 16 регіонах України, 6 червня – 112.

Загальні висновки щодо роботи персоналу пунктів тестування.

Організація та проведення зовнішнього незалежного оцінювання з найбільш масового предмету – української мови та літератури – пройшла успішно. Серед найважливіших критеріїв, які дозволяють зробити позитивні висновки за результатами спостереження, є такі:

  1. Тестові завдання, а також тема власного висловлювання не були відомими  учасникам ЗНО до початку основних сесій. У жодному з пунктів тестування спостерігачі не зафіксували розкриття контейнера з тестовими матеріалами чи пакетів із комплектом тестових матеріалів до початку роботи над тестом.

Єдиний випадок був зафіксований у середній загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №3 міста Могилева-Подільського Вінницької області, де один з контейнерів, у якому містилися тестові завдання, був доставлений до пункту тестування пошкодженим. Однак, пакети із комплектом тестових матеріалів залишилися цілими, а відповідальний за доставку написав пояснювальну записку, де зазначив, що під час перевезення була пошкоджена кришка контейнера.

  1. Усі учасники тестування були забезпечені зошитами із тестовими завданнями та бланками для відповідей із якісним друком. Навіть у випадку виявлення поліграфічного браку у бланку А, як це трапилося в Новояворівському професійному ліцеї Львівської області – бланк було замінено на новий (абітурієнта з іншої аудиторії, який не з’явився на тестування).
  2. Зафіксовано належний рівень підготовки персоналу пунктів тестування, які проводили незалежне оцінювання. Помилки та порушення, які все ж таки зафіксували громадські спостерігачі, загалом не впливатимуть на визначення результатів оцінювання знань учасників.  Найбільше, на що варто закцентувати увагу Українського та регіонального центрів оцінювання якості освіти, так це на необхідності донесення до відома інструкторів та чергових умови про неможливість використання ними мобільного телефону під час виконання своїх обов’язків. На жаль, такі непоодинокі випадки були зафіксовані у різних регіонах України: 5 червня – у Дніпропетровському гуманітарному університеті, 6 червня – в ЗОШ №20 м. Луцька помічені випадки, коли черговий читав книжку та користувався телефоном; у Хотинській ЗОШ №5 в аудиторії, де був присутній громадський спостерігач, у інструктора задзвонив телефон, однак після зауваження спостерігача ОПОРИ його вимкнули.

Найбільше проблем у роботі персоналу пунктів тестування зафіксовано під час нумерування бланків відповідей та аудиторного протоколу за допомогою штрих-кодів, а також під час запакування пакета із заповненими бланками відповідей.  Випадкове пошкодження пакетів було зафіксоване у Черкаській філії «Європейського університету», Донецькому ліцеї професійно-технічної освіти №22. Найпоширенішими є випадки незапакування аудиторного протоколу до пакету з бланками відповідей (Професійний ліцей Національного авіаційного університету, спеціалізована  школа № 251 імені Хо Ши Міна з поглибленим вивченням англійської мови Деснянського району м. Києва), невикористаних зошитів та бланків для відповідей (Ліцей №227 імені М.М.Громова міста Києва, Макіївський професійний металургійний ліцей №66). В одній з аудиторій Рівненського кооперативного економіко-правовий коледжу старший інструктор забув наклеїти наліпку на запакований для відправлення пакет з тестовими матеріалами. Випадкове наклеювання штрих-кода на зошит із завданнями замість бланку для відповідей було зафіксовано у Макіївському економіко-гуманітарному інституті, корпус 1. У Харківському патентно-комп'ютерному коледжі під час запакування  бланків відповідей інструктори випадково поклали стрічку  разом з наліпкою під №0 до пакету та заклеїли його. Тобто, пакет залишився без наліпки зі штрих-кодом. Випадок був детально описаний інструкторами.

Трапляються випадки помилкового наклеювання наліпок із невідповідним номером зошита із тестовими завданнями, наприклад зошит №7, а штрих-код з №8 (МНТУ імені Ю. Бугая м. Київ). Невчасне наклеювання наліпок на бланки відповідей було зафіксовано у Дніпропетровському навчально-виробничому центрі №2 (корпус 2). На бланк «Б» наліпки були наклеєні лише після зауваження одного з учасників тестування, який закінчив роботу над тестом.

Наступним зауваженням до роботи персоналу пунктів тестування, зокрема інструкторів, є те, що вони роздають учасникам зошити із тестовими завданнями ще до закінчення роботи над тестом у цілому пункті. Після зауважень спостерігачів у більшості випадків чергові «виловлюють» абітурієнтів із зошитами на виході з пункту та просять повернути  їх (Кузнецовська ЗОШ №4, Вінницький кооперативний інститут, середня школа №96 м. Львова).  Персонал пункту тестування має бути свідомий того, що абітурієнти мають право забрати тестові зошити протягом 30 хв після завершення оцінювання у цілому пункті.

  1. У пунктах тестування фактично не було зафіксовано сторонніх осіб, які не мали права там перебувати. Процедура проведення ЗНО чітко регулює можливість бути присутніми у пункті тестування визначеної категорії осіб, до таких належать персонал пункту тестування, залучений до проведення ЗНО, представники українського та регіонального центрів оцінювання якості освіти, працівники Державної служби охорони, а також медпрацівники. Крім того, у пункт тестування за наявності відповідного посвідчення та документа, що посвідчує особу можуть бути допущені громадські спостерігачі та спостерігачі уповноважені для проведення державного контролю. Однак, у приміщення Івано-Франківської ЗОШ № 17, незважаючи на попередження чергових, незаконно прийшла працівниця Прокуратури (жінка так представилася). Після оперативного втручання у ситуацію уповноваженої особи УЦОЯО та відповідального за ПТ, жінка негайно покинула приміщення тестування. На жаль, не завжди дотримуються процедури проходження до ПТ і представники засобів масової інформації, через що виникають конфліктні ситуації.

Висновки щодо дотримання прав та процедур проходження ЗНО учасниками тестування.

Під час спостереження представниками ОПОРИ були зафіксовані дві основні причини недопуску та позбавлення абітурієнтів права роботи над тестовими завданням. Перше  стосується появи у пункті тестування без необхідних документів – Сертифіката чи документа, який посвідчує особу. Загалом, спостерігачі зафіксували 79 випадків недопуску абітурієнтів до пунктів тестування через брак таких документів. На жаль, більшість з них не були допущені до участі в оцінюванні через відсутність документа, що посвідчує особу, трохи менше тих, які не подбали про наявність Сертифіката, де мають проставлятися позначки про участь у тестуванні. Натомість, були і такі, які задля перестраховки брали з собою на пункт тестування паспорт батьків, а також і свідоцтво, і паспорт, хоча достатньо було одного документа, за яким проходила реєстрація. Ще менше було зафіксовано осіб, які запізнилися, або прийшли здавати основний предмет не у той день сесії: 5 червня замість 6-го і навпаки – 6-го замість 5-го. В обох випадках абітурієнти не потрапили у пункт тестування.     

Ще однією причиною, але вже позбавлення права продовжувати роботу над тестовими завданнями, стало порушення процедури учасниками. Передусім маються на увазі спроби використання додаткових письмових та технічних засобів для покращення результату оцінювання власних знань.    

Через наявність мобільних телефонів та інших технічних засобів зв’язку, за даними спостерігачів ОПОРИ, які знаходилися у 16 регіонах України, достроково припинили роботу над тестовими завданнями 49 абітурієнтів.  Український центр оцінювання якості освіти оприлюднив дані, відповідно до яких 125 абітурієнтів завчасно припинили роботу у зв’язку із виявленням фактів порушень порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання.

Причому наявність мобільних телефонів у абітурієнтів фіксувалася як під час технологічної перерви з допомогою метало детекторів, так і без застосування цих пристроїв. Наприклад, під час проходження тестування дістала телефон із кишені учасниця у спеціалізованій  школі № 251 імені Хо Ши Міна м. Києва. По одному учасникові 5 та 6 червня було видалено з ПТ за те, що він намагався користуватись мобільним телефоном у Луганському університеті внутрішніх справ імені Дідоренка. Ці факти помітив інструктор, учасники залишили пункт тестування.  У пункті  тестування  Харківський інститут фінансів Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі у двох абітурієнтів були знайдені мобільні телефони у вимкненому режимі, однак їх теж позбавили права подальшої участі у ЗНО.  Ще по одному абітурієнту з мобільними телефонами вилучено з ПТ Харківський патентно-комп'ютерний коледж та Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». Одразу у трьох абітурієнтів під час технологічної перерви виявили мобільні телефони та не дозволили закінчити роботу над тестами у Львівській ЗОШ №2 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням англійської мови.

Набагато менше, але все ж таки позбавлялися права отримати результат за тестування з української мови та літератури через використання шпаргалок. У пункті тестування Харківський національний університет будівництва та архітектури (Секція А) у абітурієнтки в аудиторії № 10 виявлена шпаргалка, на підставі чого вона була видалена з пункту тестування. Не вдалося знайти власника, але було вилучено громадським спостерігачем у чоловічій вбиральні рукописну шпаргалку (Чернівецька ЗОШ №31). Під час тестування відповідальним за пункт тестування у туалеті було виявлено посібник з Української мови та літератури. Також в санітарному приміщенні спостерігачем було виявлено мобільний телефон, захований за пластикову обшивку стіни (Коломийська спеціалізована  школа І-ІІІ ст.№5 ім.Т.Шевченка).

На жаль, усі абітурієнти, які через свою неуважність чи порушення правил не змогли закінчити роботу над тестом, втратили можливість стати студентом вищого навчального закладу у 2013 р.

Використання металодетекторів.

Під час двох сесій з української мови та літератури металодетектори переважно застосовувалися під час технологічної перерви, коли уповноважена особа УЦОЯО проставляла відмітки про проходження ЗНО у сертифікатах. У окремих пунктах абітурієнтів перевіряли на вході у пункт тестування, а також на коридорах, після виходу з туалету (Вінницька, Донецька, Дніпропетровська, Херсонська області).

На відміну від тестування з хімії, де усі учасники ЗНО перевірялися на наявність технічних засобів, під час сесій з української мови та літератури спостерігачі ОПОРИ зауважують нерівномірне використання металошукачів різними регіональними центрами оцінювання якості освіти. Так, прилади застосовувалися на ПТ, де були присутні спостерігачі, у Львівській, Рівненській, Волинській, Івано-Франківській, Харківській областях. У Києві, Черкаській, Донецькій та Луганській областях технологічна перерва взагалі не оголошувалася. Зважаючи на таку непропорційність та вибірковий підхід у застосуванні металодетекторів, Громадянська мережа ОПОРА звертається до Українського центру оцінювання якості освіти з пропозицією забезпечити уніфікований підхід до контролю за дотриманням процедур ЗНО його учасниками в частині, що стосується використання металошукачів.  

Позитивним прикладом боротьби із порушеннями в частині використання мобільних телефонів є практика, зафіксована 6 червня у ЗОШ № 126 з поглибленим вивченням французької мови (м.Дніпропетровськ), де перед початком роботи з тестом Уповноважена особа разом з працівником ДСО заходили в аудиторії і попереджали абітурієнтів про можливу перевірку металодетектором і пропонувала тим, хто все-таки має телефон, покласти його на спеціально відведене місце для особистих речей учасників. В аудиторії, де був спостерігач, декілька учасників тестування скористалися цією пропозицією і поклали телефони до своїх речей.

Участь у додатковій сесії ЗНО.

Для тих вступників, які були зареєстровані для участі в основній сесії ЗНО, але через поважні причини не змогли з’явитися у пункт тестування, чи покинули його через проблеми із здоров’ям  (під час тестування з української мови та літератури госпіталізовано по одному абітурієнту, які проходили тестування у Херсонській ЗОШ №1, Харківському національному економічному університеті) – можуть зареєструватися на додаткову сесію ЗНО, яка проходитиме з 4 по 11 липня. До поважних причин, які перешкодили абітурієнту скласти тести під час основної сесії зовнішнього оцінювання, належать:

  • участь у міжнародних змаганнях, конкурсах, олімпіадах, що включені до офіційних заходів Міністерства освіти і науки, Міністерства молоді та спорту України, Міністерства культури і туризму України;
  • захворювання в період проведення зовнішнього оцінювання, що підтверджено довідкою форми 095/о або копією листка  непрацездатності.
  • смерть рідних по крові або по шлюбу.
  • стихійне лихо, пожежа, техногенна катастрофа в день або переддень тестування.
  • інші виняткові обставини, що унеможливили участь абітурієнта в проходженні зовнішнього оцінювання.

Зареєструватися для участі у додатковій сесії можна протягом п'яти робочих днів, включаючи день складання тесту, з певного предмета. Для цього слід подати заяву щодо участі в додатковій сесії до регламентної комісії відповідного регіонального центру. До заяви обов’язково додаються документи, що підтверджують поважні причини, які унеможливили проходження зовнішнього оцінювання у визначені терміни.

Сприяння роботі громадських спостерігачів.

Загалом, спостерігачі ОПОРИ не зафіксували випадків перешкоджання їхній роботі персоналом пунктів тестування та констатують про приязне ставлення до себе працівників регіональних центрів оцінювання якості освіти.

Цікавий випадок однак стався 6 червня у Свердловську (Свердловська загальноосвітня школа I-III ступенів № 8), де відповідальна за пункт тестування вимагала від спостерігача анкету, яку представники ОПОРИ заповнюють під час спостереження. Після того, як анкету було надано, відповідальна особа її відкопіювала і запакували до контейнера з заповненими бланками відповідей та відправила до одного з регіональних центрів оцінювання якості освіти. Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що веде своє спостереження відкрито, а тому за потреби може надати будь-які матеріали, які стосуються змісту та процедури спостереження.

 Детальніше:

Ольга Стрелюк, координатор кампанії громадського спостереження за ЗНО, 063 628 68 36

 Додаткова інформація:

Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).


© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua