Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Під час вступної кампанії «ексклюзивно» вінницьких негараздів не було

Під час вступної кампанії «ексклюзивно» вінницьких негараздів не було

Цьогоріч у Вінницькій області Громадянська мережа ОПОРА здійснювала спостереження за вступною кампанією у двох вузах – Вінницькому національному технічному університеті та у Вінницькому торговельно-економічному інституті Київського національного торговельно-економічного університету. Увага зверталася, зокрема, на роботу приймальних комісій, на якість наданих ними консультацій абітурієнтам та на процес зарахування абітурієнтів.

Під час подання електронних та паперових заяв і документів для участі у конкурсному відборі особливих проблем абітурієнтів переважно не виникало. Варто відзначити хіба що певні огріхи в роботі ЄДЕБО (Єдина державна електронна база з питань освіти). Наприклад, якщо абітурієнт повторно склав ЗНО з того ж предмету, що й минулого року, в електронній базі все одно продовжував відображатися попередній бал. Також виникали труднощі при зміні прізвища і зміні навчального закладу – ЄДЕБО «прив’язувало» номер сертифікату до дівочого прізвища, через що виникала плутанина.

Надходили також скарги від батьків, дітям яких під час консультацій у приймальних комісіях не радили вступати до їхнього навчального закладу з огляду на стан здоров’я. Проте, як відомо, Міносвіти видало розпорядження про відсутність жодних медичних протипоказань до навчання в будь-якому навчальному закладі.

Певні проблеми під час вступу до Вінницького національного технічного університету виникли через те, що Міністерство освіти і науки в ході вступної кампанії змінювало оголошений раніше обсяг держзамовлення на підготовку фахівців у цьому вузі.

Міносвіти й так досить пізно (10 липня) надіслало до ВНТУ інформацію про держзамовлення, оскільки спочатку не врахувало відкритий новий напрямок. А наприкінці липня з Міністерства надійшов лист із новими цифрами – за деякими напрямками місця державного замовлення скоротили. Вуз розмістив нову інформацію на стендах, проте батьки все одно телефонували до представників ОПОРИ за уточненнями.

На етапі зарахування на місця державного замовлення у названих вузах оприлюднення рейтингових списків та списків рекомендованих до зарахування абітурієнтів відбувалося вчасно: у ВНТУ - на стенді та на сайті, у ВТЕУ КНТЕУ – на стенді та з посилання на інформаційну систему «Конкурс». Та оскільки в перший день першої хвилі зарахування на ІС «Конкурс» було практично неможливо зайти через її перевантаженість, то представники ОПОРИ радять приймальним комісіям у майбутньому формувати свої бази даних на сайтах вузів, що допоможе абітурієнтам швидше зорієнтуватись.

Дослідження ОПОРИ на Вінниччині в рамках кампанії спостереження «За прозорий вступ до ВНЗ!» виявило той же «феномен», що й по всій Україні – так званий конкурс оригіналів. Він полягає в тому, що більшість абітурієнтів зараховується під час третьої та четвертої хвилі зарахування – ті, хто подав оригінали документів, причому не обов’язково з високими балами.

Основні проблеми вступної кампанії та шляхи їх вирішення

По-перше, багато абітурієнтів скористалися можливістю і подали 15 заяв (по 3 у 5 ВНЗ) для участі у конкурсному відборі. Сприяла цьому і можливість подання заяв дистанційно, через Інтернет. Тому рейтинговий список був штучно «роздутим», подекуди налічував 1,5 тис. осіб, що відлякало частину вступників ще на початку вступної кампанії, і як результат, вони масово почали укладати контракт і вносити оплату за навчання.

По-друге, ті абітурієнти, які у першій-другій хвилях були зараховані на місця державного замовлення в одному вузі, далі продовжували перебувати у списках рекомендованих в інших. На жаль, Умовами прийому не передбачено процедуру вилучення з рейтингових списків абітурієнтів, які в першій-другій хвилі були рекомендовані та виконали вимоги для зарахування у пріоритетному для себе ВНЗ.

По-третє, вступники не мали доступу до інформації про те, хто з них виконав вимоги до зарахування після певного етапу, та чи мають вони шанс стати студентами-бюджетниками, адже ЄДЕБПО є закритою для громадськості, а в ІС «Конкурс» не завжди відображалася необхідна інформація через надання вишу можливості «управління відображенням статусів заяв абітурієнтів у ІС «Конкурс».

По-четверте, вузи насамперд турбуються про виконання плану державного замовлення, адже від цього залежить їхнє фінансування та кількість викладацького складу. Тому приймальні комісії ладні вступати у нечесну конкуренцію за абітурієнтів, переманюючи їх з інших вузів, але, на жаль, не гарантуючи зарахування на бюджетні місця.

Вирішення проблем можливе через внесення змін до Умов прийому. Так, варто обмежити кількість заяв, які може подати абітурієнт для участі у конкурсному відборі: не зменшуючи кількість ВНЗ, натомість – зменшивши напрямки підготовки, на які може подавати заяви вступник. Спостерігачі ОПОРИ пропонують обмежитися 10-ма – у 5 ВНЗ на 2 напрямки, що додатково сприятиме і профорієнтації особи. Окрім цього, слід визначати пріоритетність заяви, яку подає абітурієнт – у випадку зарахування у першому етапі за пріоритетом №1, вступник автоматично «зникає» з рейтингів у інших ВНЗ. Така функція теж сприятиме більш усвідомленому вибору професії та фаху, ніж спостерігається зараз. Наступне, що варто зробити, – це відкрити для громадськості частину інформації, яка знаходиться у ЄДЕБПО, щоб абітурієнти мали змогу оперативно відслідковувати зміни у рейтинговому списку та оцінювати свої шанси для вступу на місця державного замовлення.


© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua