Вибір, який зроблять українці 28 жовтня, визначить стан справ в Україні, принаймні на наступні кілька років. Про особливості цьогорічних парламентських виборів на Вінниччині, якій не притаманні політичні крайнощі східних чи західних регіонів, розповідає регіональний координатор довготермінового спостереження за виборами Олег Левченко.
- З огляду на досвід попередніх виборів - чи отримало суспільство якусь користь від спостережень ОПОРИ?
Користь була, тому що були випадки, коли припинялись порушення, і це певним чином спрацьовувало. До наших спостережень прислухаються міжнародні організації, а це важливо, тому що ми пробуємо максимально об’єктивно зорієнтуватися в тому електоральному полі, в якому не завжди може зорієнтуватися звичайний громадянин, допомагаємо побачити масштабніше не лише свою виборчу дільницю, а й територію всієї країни, побачити, що відбувається під час виборів, чи є вони демократичними, наскільки ця демократичність підтверджена фактами, побачити позицію окремих політичних сил та гравців у «політичній драмі». Так буває в країні майже щорічно, і ми перебуваємо в перманентному стані виборчих перегонів. Таке враження, що вибори ніколи не закінчуються.
- Чи вдалося попередити або виявити випадки фальсифікацій, допомогти комусь відновити справедливість?
В середньому оціночна вартість кампанії одного кандидата становить від мільйона до п’яти мільйонів доларів
У попередній виборчій кампанії спостерігачі не мали права оскаржувати дії дільничних комісій щодо порушень, мали право тільки спостерігати, але ми повідомляли партійні осередки, максимально намагалися вплинути на факти порушень, зверталися до прокуратури, по факту публікацій здійснювалися перевірки. Фактично у Вінницькій області таких випадків не було, щоб можна було сказати: після такої-то події відбулося зняття кандидата, скасування результатів голосування на дільниці чи щось подібне. Але було багато таких фактів по Україні.
- У чому особливості цьогорічних парламентських виборів?
Вибори відбуваються у двох площинах – мажоритарній і партійній. Боротьба кандидатів за право володіти депутатським мандатом фактично являє собою боротьбу за голоси від ста до ста п’ятдесяти тисяч людей. І ця боротьба переходить у площину значної інтерактивності, гарячого протистояння. І це пов’язано з тим, що й ціна самої кампанії досить висока. В середньому оціночна вартість кампанії одного кандидата становить від мільйона до п’яти мільйонів доларів. Я думаю, що буде багато речей з межуванням кандидатів від політичних партій і фаворитів перегонів під час самої виборчої кампанії - не обов’язково представники партій-лідерів будуть ключовими гравцями на мажоритарному окрузі. Є таке відчуття, що на сході і на півдні ці люди від об’єднаної опозиції будуть йти позаблоково, безпартійними, що дасть їм певні переваги, а на заході навпаки – якнайбільше від партій, опозиційних до Партії регіонів. Питання номінального членопредставника в списку Партії регіонів по мажоритарному округу і реального фаворита цієї політичної сили можуть не співпадати. Важливим компонентом цього всього є те, що на мажоритарників можуть повішати всі проблеми, пов’язані з порушеннями у виборчому процесі. Скажуть, що немає політичної культури. Хоча багато речей буде зрежисовано як від однієї політичної сили, так і від іншої. Не хотілося б, щоб ця велика гра у форматі всього регіону посварила людей, створила нову конфліктну ситуацію, щоб люди не стояли один проти одного, розуміючи, що насправді цих протиріч в межах регіону немає.
- Є якісь особливості виборів на Вінниччині, які відрізняють її від інших регіонів?
Вінниччина є лакмусовим папірцем виборів. Вона не є «крайньою», не є схожою на східні або західні регіони. На Вінниччина поміркована, збалансована позиція. Тут переважає сільське населення, що певним чином ускладнює виборчі кампанії. Треба більше «ходити по хатах». Кампанія в сільських округах є специфічна, вона потребує більше зустрічей. Кандидати мусять більше зустрічатися з людьми, а менше користуватися медіа. Хто більше зустрічей організує – буде мати більше шансів, бо люди хочуть бачити, за кого голосувати.
- Які політичні явища чи настрої притаманні саме Вінниччині?
Важко довіряти дослідженням, які роблять кандидати від політичних сил і блоків - часто вони є елементами маніпулятивних стратегій. Але, з іншого боку, можна чітко побачити, що є певний розподіл – в містах влада має більше позицій підтримки, у селах настрої протестніші. Пам’ятаємо минулі вибори: Партія регіонів у містах Жмеринці, Козятині, Могилеві-Подільському набрала найбільше голосів, що було неочікуваним результатом для опозиції. Власне, Партія регіонів і БЮТ – це, швидше за все, персоніфікація лідерів. Багато людей сьогодні ще не визначилися. Може бути, що «забарвлення» мажоритарних кандидатів кардинально відрізнятиметься від загальнонаціонального голосування за ту чи іншу політичну силу. Це буде особливістю цьогорічної кампанії у Вінницькій області.
- З якими пропозиціями ОПОРА звертається до політсил та кандидатів? Чи є кандидати, які зголосилися співпрацювати в напрямку забезпечення прозорості виборів?
На прес-конференції ми зверталися до всіх суб’єктів виборчої кампанії з відкритим листом щодо долучення до процесу спостереження і до оприлюднення фактів порушень. До нас за підтримкою зверталися кілька представників, ми зверталися до потенційних кандидатів з проханням оприлюднити свої джерела фінансових надходжень. Хотілося б, щоб потенційні кандидати оприлюднили бюджети і джерела надходжень, ресурси на виборчу кампанію, і це певним чином показало б відкритість, прозорість, відповідальне представлення інтересів громад. Відкритість - це перша ознака чесності майбутнього депутата.
- Чи є громадські організації, з якими ОПОРА на Вінниччині може співпрацювати?
Є Вінницька правозахисна група (ВПГ), ми з її представниками обговорили готовність до співпраці. Щодо формату співпраці, то ВПГ готова до юридичної підтримки. Я думаю, що можна буде говорити про спільні проекти щодо спостереження і захисту від тиску та фальсифікацій.
- Як, у разі потреби, звертатися до представників ОПОРи, чи діє «гаряча лінія»?
На сайті ОПОРи є контакти всіх регіональних координаторів.
- Певно, маєте поради не лише для кандидатів, а й для виборців?
Дуже було б потрібно, щоб люди прочитали закон про вибори, щоб прийшли на вибори і обов’язково спробували зайняти активну позицію – дочекалися на виборчих дільницях результату голосування і волевиявлення. Сьогодні головним принципом кампанії буде спроба захистити свій голос, бути наполегливим у готовності відстояти голос, який був вкинутий в скриньку. Саме люди будуть нести відповідальність за цю кампанію, за вибір, за те, що буде відбуватися в наступні кілька років. Якщо ми не відстоїмо свій голос, ми знову втратимо шанс мати достойну країну, достойну економіку.
Галина Сегеда