Місцеві вибори на Вінниччині: напередодні голосування
Громадянська мережа ОПОРА у Вінницькій області проаналізувала передвиборчу ситуацію в області та активність суб’єктів виборчого процесу. Результати спостереження презентували у середу, 21 жовтня, під час прес-конференції у Вінниці.
Передвиборна ситуація в області загалом спокійна. Після офіційної реєстрації в територіальних виборчих комісіях кандидати та політичні сили активізували свою агітаційну діяльність, розпочату ще до реєстрації. Проте на тлі загального посилення виборчої активності кандидатів та політсил в області не відбулось особливо резонансних політичних конфліктів.
Яскравою прикметою цьогорічної виборчої кампанії є судове оскарження у відновленні своїх прав з боку кандидатів на посаду міського голови. Тут Вінниччина не є винятком, подібна тенденція простежується по всій Україні:суди частіше задовольняли позовні вимоги потенційних кандидатів та забезпечували їх право бути обраними, ніж підтримували правові позиції територіальних виборчих комісій.
Так виграв суд кандидат на посаду міського голови м. Жмеринка Анатолій Кушнір (самовисування, чинний міський голова). ТВК скасовувала його реєстрацію, мотивуючи забороною балотуватися від двох суб’єктів (у депутати від партії, в мери шляхом самовисування), проте А. Кушнір довів, що комісія повинна була, перш ніж скасовувати реєстрацію, розглянути його заяву про відмову балотуватись у депутати.
У м. Немирів кандидат у мери Ігор Волощук (самовисування) оскаржив реєстрацію кандидата Віктора Качура (від Радикальної партії Олега Ляшка), мотивуючи тим, що в документах Качура нібито підробка – факсиміле замість підпису лідера партії. Окружний адмінсуд відхилив позов, оскільки конкурент подав його як фізична особа, а підозри щодо підпису Олега Ляшка та розмитості печатки на одному документі ніяк не порушують виборчі права позивача. У Вінниці після рішення суду Олександр Білошкурський знову став кандидатом на посаду міського голови.
Але є й випадки, коли кандидати програють суди. Так, Іван Надольний (самовисування) оскаржив рішення міської ТВК про відмову йому в реєстрації кандидатом. Спочатку адмінсуд залишив його справу без розгляду, потім апеляційний адмінсуд скасував рішення суду 1-ї інстанції (взявши до уваги не форму документів, а те, що кандидат не був належним чином запрошений на засідання ТВК) і зобов’язав комісію повторно розглянути питання реєстрації Івана Надольного. Проте комісія повторно відмовила йому, оскільки термін подачі документів сплив.
Низка основних виборчих порушень, які в більшості притаманні кандидатам від усіх політичних партій, включає в себе незаконну агітацію, зловживання адміністративним ресурсом і непрямий підкуп виборців.
Так, на Вінниччині ОПОРА фіксує агітаційні матеріали (банери, листівки) без вихідних даних, а також розміщення агіток на стовпах, комунальних закладах, на громадському транспорті і навіть на інформаційно-вказівних дорожніх знаках.
Листівки багатьох кандидатів (від «Солідарності», «Свободи», «Батьківщини») наклеєні на стовпах, стінах, парканах, зовні та всередині громадського транспорту на дорожніх знаках-вказівниках. Також у райцентрах агітаційні листівки кандидатів помічені в магазинах, аптеках і навіть на тракторі.
Було зафіксовано непрямий підкуп виборців у формі надання знижки на медичне обстеження від кандидата в депутати Вінницької міськради від ВО «Батьківщина» Володимира Шамрая. Також у Вінниці ОПОРА зафіксувала завуальований підкуп у приймальні народного депутата (під виглядом надання матеріальної допомоги).
Мапа порушень ОПОРИ «Місцеві вибори 2015», де фіксуються порушення виборчого законодавства, надає унікальну можливість користувачам не тільки читати про вибори, а й бачити їх перебіг, розуміти структуру. Це буде корисно не тільки журналістам, виборцям, громадським активістам, але й суб'єктам виборчого процесу та органам влади. ОПОРА має щирий намір допомогти тим, хто хоче отримати достовірну та корисну інформацію про місцеві вибори 2015. Цей ресурс щодня удосконалюватиметься, а інформація про порушення постійно оновлюється.
Також на замовлення Громадянської мережі ОПОРА Київським Міжнародним Інститутом Соціології (КМІС) проводилось соціологічне дослідження з 31 серпня по 9 вересня. Це були фокус-групові дискусії з виборцями. У рамках дослідження проведено 7 фокус-групових дискусій з виборцями у таких локаціях: м. Київ, м. Дніпропетровськ і м. Павлоград Дніпропетровської області; м. Херсон і с. Дар'ївка Херсонської області; м. Рівне і м. Дубно Рівненської області. Фокус-групи в обласних центрах проводилися з чоловіками та жінками у віці від 20 до 70 років, у районних центрах та селах з чоловіками та жінками у віці від 50 до 70 років.
Більшість учасників дослідження знають про те, що в жовтні в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Практично всі також можуть назвати точну дату їхнього проведення — 25 жовтня. Більш складним виявилось запитання про те, які саме вибори очікуються. Певна частина респондентів вагалися між варіантами: вибори мера, вибори до Верховної Ради та вибори місцевих депутатів (або всі варіанти разом).
Незважаючи на те, що всі учасники дискусій збираються піти на вибори і проголосувати, значна частина з них висловлювали досить низький рівень довіри до політиків загалом, розчарування у наявних політичних силах. Такі респонденти не очікують суттєвих змін на краще. Відповідно, основними причинами голосувати для них є небажання аби їх голос було використано для «підтасовки» результатів. Так, частина опитаних не виключають, що просто зіпсують бюлетень в день виборів, не віддаючи свій голос нікому.
Нагадуємо, що Громадянська мережа ОПОРА створила цілу серію унікальних продуктів, які допоможуть відслідковувати виборчу кампанію та зробити свідомий вибір: