Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Фальстарт передвиборчої кампанії на Вінниччині: зовнішня реклама, «джинса», благодійність

Фальстарт передвиборчої кампанії на Вінниччині: зовнішня реклама, «джинса», благодійність

Хоча офіційно виборчий процес розпочнеться 31 грудня, спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області зафіксували візити до регіону потенційних кандидатів, політичну «благодійність», зовнішню рекламу, матеріали з ознаками замовності та «чорний піар» у ЗМІ, а також випадки непрямої агітації з ймовірним використанням бюджетних ресурсів. Про ці явища в контексті фальстарту передвиборчої кампанії на Вінниччині йшлося під часпрес-конференції 27 грудня.

Протягом другої половини осені та у грудні спостерігачі ОПОРИ зафіксували певні тенденції у розміщенні зовнішньої політичної реклами. Так, одні потенційні кандидати значно активізували використання білбордів та сітілайтів, інші – зменшили їх кількість. Активно використовують зовнішню рекламу на Вінниччині зараз 8 потенційних кандидатів на посаду Президента. Водночас деякі потенційні кандидати «взяли паузу» чи припинили використання зовнішніх носіїв.

За словами комунікаційниці Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області Галини Сегеди, після старту виборчого процесу така реклама буде вважатись агітацією, яка повинна виготовлятись за рахунок коштів виборчого фонду та містити вихідні дані.

27.12.2018 vinnytsia press konferenciia halyna seheda

Не обійшлося без пошкоджень рекламних матеріалів. Як повідомляла ОПОРА, білборди із зображенням лідера партії «Наші» Євгенія Мураєва були облиті фарбою.

Партійні організації використовують різноманітні форми публічної активності з метою максимально охопити групи електорату регіону. Загалом протягом осені та початку зими було зафіксовано проведення за сприяння партій навчальних тренінгів, спортивних заходів, заходів культурного спрямування та заходів, пов’язаних з благодійністю, із роздачою подарунків.

Черговим приводом для політиків продемонструвати свою благодійність стають також зимові свята. Так, зокрема, представники політичних партій вітали дітей зі святом Миколая, роздавали солодкі подарунки з наліпками, на яких вказані імена благодійників тощо.

«Подібна активність представників політичних партій загалом може сприяти впізнаваності їхніх політичних сил на виборах різних рівнів», – зазначила Галина Сегеда.

Також упродовж періоду з червня по жовтень у Вінницькій області було зафіксовано 25 випадків так званого «піару на держсубвенціях» – непрямої агітації, приводом для якої було нібито сприяння народних депутатів у виділенні громадам державних субвенцій.

Що стосується ситуації у ЗМІ то районні газети продовжують розміщувати матеріали, які мають ознаки замовності та «чорного піару».

«Газети розміщують матеріали з ознаками замовності. Про порушення виборчого законодавства наразі ми не можемо говорити, оскільки ще не розпочалася виборча кампанія. Проте такі публікації порушують Закон «Про рекламу» і вводять в оману споживачів інформаційного продукту», – прокоментувала комунікаційниця ОПОРИ.

За результатами моніторингу регіональних телеканалів Вінницької області, що здійснювався у жовтні-грудні 2018 року, Громадянська мережа ОПОРА теж зафіксувала 12 сюжетів з ознаками замовності на користь потенційних кандидатів у президенти. Також протягом цього періоду на вінницьких телеканалах вийшло 2 сюжети, пов’язані з публічною діяльністю партій, 3 сюжети на користь народного депутата та 30 матеріалів у випусках новин зі згадуванням прем’єр-міністра.

Також під час прес-конференції ОПОРА представила майбутнього громадського омбудсмена з виборчих прав у Вінницькій області Тараса Коваля, завданням якого є забезпечення системного аналізу застосування законодавства та практик розслідування виборчих злочинів, а також комунікація між виборцями, кандидатами, медіа та правоохоронними органами з питань впровадження практик протидії порушенням на виборах.

27.12.2018 vinnytsia press konferenciia taras koval

Активна фаза діяльності громадського омбудсмена припадатиме на президентські та парламентські вибори 2019 року, а також місцеві вибори 2020 року. Серед повноважень громадських омбудсменів, зокрема:

  • взаємодія з правоохоронними органами та відслідковування стану розслідування резонансних проваджень щодо  злочинів проти виборчих прав;
  • аналіз cудової практики, відбір стратегічних справ, які можуть змінити судову практику з розгляду справ, пов’язаних з вибрами, зокрема можливе подання позовів до Європейського суду з прав людини;
  • співпраця з Національною поліцією щодо надання рекомендації для усунення причин та умов виникнення виборчих конфліктів та злочинів,
  • сприяння впровадженню і дієвому забезпеченню міжнародних стандартів виборів в Україні, робота на підвищення правової культури виборців та кандидатів;
  • взаємодія з регіональними офісами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, зокрема моніторингові  візити до місць несвободи;
  • публічні зустрічі з виборцями та представниками суб’єктів виборчого процесу в форматі роз’яснення вимог законодавства, можливих порушень на відповідному етапі виборчого процесу, обговорення конкретних порушень виборчого законодавства, які мали місце в регіоні, та способів їх запобігання.
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 063 628 67 85
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 097 705 23 66

© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua