Вінниччина: За п’ять днів до виборів
На основі спостереження та зібраних даних ОПОРА готує періодичні звіти щодо роботи комісій, висування кандидатів, агітації, використання адмінресурсу, перебігу голосування, підрахунку голосів тощо. Окрім цього, після дня виборів будуть оприлюднені результати швидкого статичного підрахунку (PVT), який є репрезентативним та має вкрай незначну похибку, порівняно з іншими дослідженнями.
Про результати спостереження на Вінниччині, у якому беруть участь 5 довготермінових спостерігачів йшлося під час прес-конференції Громадянської Мережі ОПОРА у Вінниці.
«Виборча кампанія на Вінниччині, згідно висновків ОПОРИ, загалом проходить без значних порушень. Найактивніше її ведуть Петро Порошенко, Анатолій Гриценко, Юлія Тимошенко, Олег Тягнибок та Олег Ляшко», - зазначає Наталія Величко.
Як зазначає обласний координатор, «якщо у попередній, парламентській, кампанії частіше використовували адмінресурс чи участь у передвиборчій агітації посадових осіб, то цьогоріч основними порушеннями правил передвиборчої агітації на Вінниччині є поодинокі випадки агітаційних матеріалів без вихідних даних, пошкодження агітаційних матеріалів та чорний піар».
Так, у Вінниці зафіксовано випадки пошкодження та знищення агітаційних матеріалів. Зокрема, було облито фарбою білборди кандидатів у президенти Михайла Добкіна та Петра Порошенка.
Нещодавно на площі Небесної Сотні здійснено напад на агітаційний наметкандидата у Президенти України Петра Порошенка. Громадянин Юрій-Януарій Шостак, який є членом вінницького обласного осередку партії «Батьківщина» і довіреною особою по виборчому округу № 11 кандидата на посаду Президента Миколи Маломужа разом з кількома іншими особами забрали з намету листівки з зображенням Порошенка. Вони написали на листівках «По-бандитськи» і розклеювали на стінах будівлі, розташованої на площі.
Спостерігачами ОПОРИ у Вінниці були зафіксовані білборди кандидата у Президенти Олега Ляшка без вихідних даних.
Цікаво те, що у Вінниці досі є агітація Наталії Королевської, яка зняла свою кандидатуру з виборчих перегонів.
Трапляються випадки розповсюдження «чорного піару». Ще на початку квітня перед приїздом до Вінниці кандидата на пост Президента України Юлії Тимошенко було розповсюджено листівки проти Тимошенко.
На Вінниччині розповсюджували газети з «чорним піаром» проти Порошенка. З цього приводу відбулася прес-конференція керівник обласного штабу кандидата Петра Порошенка Григорія Заболотного, який розповів, що, за приблизними підрахунками, лише на Вінниччині фігурувало близько 300 тис. екземплярів цієї газет. З них - близько 5 тис. вилучено з машини, яка їх перевозила.
Справжньою сенсацією стало нещодавнє «замінування» кабінету очільниціВінницької обласної організації «Батьківщина» Людмили Щербаківської.
Того ж вечора у місцевих електронних ЗМІ з’явилася інформація, що під час огляду приміщень на предмет наявності вибухових пристроїв у кабінеті Людмили Щербаківської було виявлено великий тираж «Нової Вінницької газети», матеріали якої мають ознаки «чорного піару», спрямованого проти кандидата на пост Президента України Петра Порошенка (19 пачок, у кожній – по 250 газет).
Оглянувши приміщення, міліціонери залишили офіс «Батьківщини», де також знаходиться громадська приймальня Людмили Щербаківскої. Але за кілька годин правоохоронці повернулися з ухвалою суду щодо вилучення тиражу. В ухвалі йдеться не лише про «Нову Вінницьку газету», а й про газету «Тільки факти», у якій активно використовуються брудні політичні технології проти Петра Порошенка.
За словами Людмили Щербаківської, «Нова вінницька газета» не містить ніяких незаконних публікацій. А про газету «Тільки факти» у штабі не чули.
Що стосується роботи ОВК, то, як вже повідомляла ОПОРА, дві окружні виборчі комісії (№12, що у Вінниці та №13 (центр м. Калинівка)) провели нелегітимні засідання, а ОВК №15 (центр м. Іллінці) розпочала свою роботу лише з третьої спроби.
На Вінниччині сформовано 1662 дільничних виборчих комісій.Кандидати на пост Президента України мали право до 1 травня запропонувати по одній особі до складу кожної виборчої комісії. На Вінниччині такою можливістю скористалося лише 14 кандидатів.
Найбільше осіб до складу ДВК запропонували штаби Петра Порошенка (1662), Юлії Тимошенко (1660), Сергія Тігіпка (1661), Зоряна Шкіряка (1660), ОлександраКлименка (1605), Миколи Маломужа (1615). Дещо менше своїх представників до ДВК внесли такі кандидати: Василь Куйбіда (1591), Петро Симоненко (1280) та Олег Тягнибок (1071). Менше 1000 осіб запропонували кандидати Ольга Богомолець (999), Анатолій Гриценко (907) та Олег Ляшко (764).
Серед кандидатів, які подали найменшу кількість осіб до ДВК області, – Дмитро Ярош (11) та Ренат Кузьмін (17).
Через недостатню кількість подань від кандидатів 742 особи були запропоновані у склад ДВК головами окружних виборчих комісій.
Щодо початку роботи ДВК, то відомо лише один факт, коли невчасно розпочато роботу - це ДВК №050281 у Жмеринському районі (виборчий округ №14).
Стосовно замовних матеріалів у ЗМІ, тобто політичної джинси, то у березні та на початку квітня в обласній пресі Вінниччини найбільш активно популяризувалисякандидати на посаду Президента Олег Ляшко та Юлія Тимошенко. У травні лідером за кількістю піар-матеріалів в обласних газетах стала Юлія Тимошенко.
Так, у газетах «33-й канал» та «Вінниччина», що належать до найбільш тиражних і впливових в області, протягом травня нинішнього року загалом вийшла 21 публікація з ознаками замовності (так звана «джинса», заангажована «за» або «проти» певного кандидата і не маркована як політична реклама). З них більшість – 8 публікацій – «піарять» кандидата Юлію Тимошенко, по 4 публікації позитивно висвітлюють кандидатів Петра Порошенка та Наталію Королевську (попри те, що Н. Королевська зняла свою кандидатуру з балотування), 2 публікації популяризують Сергія Тігіпка, одна – Олега Тягнибока. Зафіксовано також 2 публікації, що містять «антирекламу» - одна проти кандидата Порошенка, ще одна – проти кандидата Тимошенко.
Наталія Величко презентувала «Мапу порушень виборів 2014», яка наповнюється в онлайн-режимі та на яку можна зайти, натиснувши кнопку у верхньому лівому кутку головної сторінки сайту ОПОРИ. Тут же можна знайомитися зі статистикою виявлених порушень, клікаючи на банер, розміщений на сторінціhttp://map.oporaua.org/vsi-porushennya
За її словами, «формуючи об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також запобігаючи порушенням виборчого законодавства через ефективний громадський контроль, Громадянська мережа ОПОРА розробляє просвітницькі та інші продукти. За їх допомогою ці порушення можуть зробити надбанням гласності не тільки довготермінові та короткотермінові спостерігачі, а й широке коло громадян».
Саме тому підготовлено серію просвітницьких роликів ОПОРИ, які вже транслюють у провідних всеукраїнських ЗМІ:
- День виборів. Як це працює ( https://www.youtube.com/watch?v=P0XtLXB7fD8)
- Як змінити місце для голосування ( https://www.youtube.com/watch?v=dD9S4jrNjeY)
Можна ознайомитись на сайті ОПОРИ і з навчальною платформою для спостерігачів на виборах: http://study.oporaua.org/ та, за бажанням, завантажити мобільний додаток «Вибори - посібник спостерігача» для Android (детальніше: http://goo.gl/eOu4yA).
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.