У газетах Вінниччини найбільше «джинсує» Тимошенко, друге місце «розділили» Королевська й Порошенко
Як повідомляла ОПОРА, у березні та на початку квітня в обласній пресі Вінниччини найбільш активно популяризувалися кандидати на посаду Президента Олег Ляшко та Юлія Тимошенко. А в травні лідером за кількістю піар-матеріалів в обласних газетах стала Юлія Тимошенко.
Так, у газетах «33-й канал» та «Вінниччина», що належать до найбільш тиражних і впливових в області, протягом травня нинішнього року загалом вийшла 21 публікація з ознаками замовності (так звана «джинса», заангажована «за» або «проти» певного кандидата і не маркована як політична реклама). З них більшість – 8 публікацій – «піарять» кандидата Юлію Тимошенко, по 4 публікації позитивно висвітлюють кандидатів Петра Порошенка та Наталію Королевську (попри те, що Н. Королевська зняла свою кандидатуру з балотування), 2 публікації популяризують Сергія Тігіпка, одна – Олега Тягнибока. Зафіксовано також 2 публікації, що містять «антирекламу» - одна проти кандидата Порошенка, ще одна – проти кандидата Тимошенко.
Стаття «Політики закликають схід до діалогу та взаєморозуміння» вийшла у газеті«Вінниччина» 2 травня, у ній йдеться про те, що, «у регіонах силами МВС проводиться антитерористична операція, паралельно лідер «Батьківщини» веде переговори з проросійськими активістами, які захопили адмінбудівлі в Донецьку та Луганську». Публікація також цікава тим, що в ній цитується неназваний координатор ОПОРИ і є посилання на думку якихось «українських політологів, імена яких теж не називаються: «Якщо кандидат не може відмовитися від порожніх гасел на користь перспективних для країни формул безпеки, то в чому цінність таких претендентів на високий пост?», - зазначає координатор громадянської мережі «Опора». І в цьому плані Юлія Тимошенко поки дає фору всім своїм конкурентам з президентських перегонів, вважають українські політологи».
7 травня у «Вінниччині» вийшла публікація «Юлія Тимошенко пообіцяла, що при будь-якій владі хлопців з Небесної Сотні визнають героями». Як інформаційний привід використано зустріч Ю. Тимошенко з матір’ю загиблого на Майдані вінничанина Максима Шимка. Наводяться схвальні висловлювання Зої Шимко про кандидатку: «Юлія Володимирівна – дуже сильна жінка. В ній відчувається така міць! Від неї йде дуже потужна енергія, вона дуже сильна духом»; «Юлія Володимирівна пообіцяла, що наступний Президент України має прийняти такий закон. Сказала, що докладе усіх сил, щоб хлопців з Небесної Сотні визнали Героями України»; «Сподіваємось, що дотримає слова. Адже вона завжди виконує обіцяне», - зазначила Зоя Шимко».
У публікації «Владу та гроші місцевим громадам» (газета «Вінниччина», 14 травня) розповідається про з'їзд представників місцевого самоврядування, ініційований «Батьківщиною». Цитується депутат облради від ВО «Батьківщина» Леся Мороз, яка каже, що раніше «з карти України зникали цілі села, з'явились депресивні регіони. Нині, коли Юлія Тимошенко взялась за вирішення проблеми, з'явився шанс на порятунок». У тій же газеті в публікації «Регіонам – повноваження, країні – керованість» за 9 травня цитується Ю. Тимошенко як одна з учасників парламентських слухань щодо змін Конституції.
В газеті «33-й канал» за 7 травня вміщено 2 публікації з ознаками замовності на користь кандидата Тимошенко («Тимошенко: Захід недооцінює реальну загрозу, яка йде від РФ» і «Юлія Тимошенко: Наше завдання - повернути віру суспільства в конституцію»). Читачам нагадують, що саме Тимошенко «ініціювала створення загонів самооборони та об'єднала їх у Рух Опору російській агресії». Містяться також цитати Юлії Тимошенко з закидами на адресу конкурента: «Але екс-прем'єр не здається. «У мене є шанс перемогти. Я не розумію, чому деякі люди на Заході вважають, що Петро Порошенко - демократична людина. Це - велика помилка»…
Статті «Тимошенко: Разом захистимо Україну» та «Без сильного самоврядування не буде сильної України» вийшли у «33-му каналі» 14 травня. У першій йдеться, «що екс-прем’єр обіцяє продовжувати роботу над створенням Руху опору російській агресії» і «виконувати більшість своїх передвиборчих обіцянок вона готова вже зараз, не очікуючи закінчення виборів». Друга стаття цитує політолога О. Гараня (децентралізація – «це не піар-хід і не примха Тимошенко»), також неназваних політологів, які вважають, що «Юлії Тимошенко вдасться в найкоротші терміни втілити свої ідеї в життя».
Кандидатові Петру Порошенку присвячена стаття «Є порох в порохівницях! Президента можуть обрати вже в другому турі» («Вінниччина» за 2 травня). У ній автор посилається на рейтинги соцопитуваннь, за якими лідирує кандидат Порошенко, наводяться позитивні висловлювання про нього експертів та «авторитетів» (О. Чашковський, «Соціс»; О. Палій, політолог; Д. Павличко, письменник...). Цю ж тему у «Вінниччині» за 9 травня висвітлює публікація «Час для України – на вагу золота». У ній наявні посилання на неназваних соціологів, які «кажуть, що Порошенко переможе з величезним розривом...», цитуються довірені особи кандидата Порошенка - М. Томенко і Ю. Луценко: «Політики повинні знайти мужність поступитися тому, у кого найвищий рівень довіри суспільства, - каже Томенко про своє нинішнє рішення. – Мені очевидно, що найбільшу підтримку людей сьогодні має саме Петро Порошенко».
У «33-му каналі» за 14 травня надруковано ще 2 статті з «позитивом» про П. Порошенка. В публікації «Томенко у Вінниці розказав про перемогу Порошенка 25 травня» теж йдеться про високі рейтинги Порошенка та про високу ймовірність його перемоги в І турі. А в статті «Консолідація і активність вінничан на виборах Президента - це акт протесту проти зовнішньої агресії» висловлюється думка, що консолідуватись треба саме навколо кандидата Порошенка. Цитується екс-редактор сайту «Свобода слова в Україні» і екс-кандидат в нардепи Микола Філонов (тепер він - директоро Центру соціально-політичного моніторингу «Вектор»), який схвалює «ініціативу декількох структур Майдану», щоб кандидати-демократи «знялися на користь Порошенка». Також наводяться слова М. Філонова: «Другий тур несе у собі потенційну загрозу для легітимності нового Президента, вважає низка політичних експертів, оскільки опонент Порошенка - Юлія Тимошенко, швидше за все, просто зніме власну кандидатуру. Шансів у неї на перемогу немає, - вважають деякі політологи...»
У «Вінниччині» за 7 травня вміщено статтю «Людина, яка впевнена в завтрашньому дні, не піде на барикади», - каже лідер народного рейтингу Наталія Королевська». Йдеться, зокрема, про те, що Н. Королевська нібито є лідером «в рейтингу Народної Колегії» з точки зору уваги до соціальних проблем. Того ж дня в газеті «33-й канал» вийшла ідентична публікація («На барикади не піде людина, яка впевнена в завтрашньому дні», - каже лідер народного рейтингу Наталія Королевська»). Також обидві газети («Вінниччина» 9 травня, а «33-й канал» 14 травня) подали статті під заголовком «Політика більше не в пріоритеті», де позитивно висвітлюються діяльність, програма й обіцянки політика Наталії Королевської (очевидно, з прицілом на парламентські вибори). Королевська називається «білою вороною» на тлі інших «доморощених політиків»; наявна фраза «як зазначають експерти», проте імена експертів не названо, зате подані адреса і контакти приймальні Н. Королевської (під підзаголовком «Інформація редакції»).
Сергію Тігіпку «33-й канал» присвятив 2 публікації – 7 та 14 травня. У статті «Як зробити так, щоб одеська трагедія не повторилася» висвітлюється позиція Тігіпка щодо врегулювання ситуації на південному сході країни («Суспільство марно чекало на швидко розроблений план з відвертання загрози кровопролиття, яка нависла над Україною. Поки що такий план видав тільки С. Тігіпко…»). В статті «Тігіпко пропонує оголосити перемир'я і провести переговори» наводяться слова про «актуальність ініціатив Тігіпка» політолога В. Фесенка, також посилання на опитування «компанії ГФК Юкрейн», за яким Тігіпко виходить у другий тур.
Один матеріал - у «33-му каналі за 14 травня - («Чи стануть українці фактором впливу на українську політику?») «просуває» кандидатуру Олега Тягнибока. Поруч із аналізом зміни «ключових гравців (кандидатів) від 1991 року (з точки зору їхньої проукраїнськості, україномовності/російськомовності) подається судження, що «назрілі проблеми» обходять увагою всі кандидати, крім О. Тягнибока. «Я обиратиму кандидата, якому мальовані рейтинги зараз не показують перемогу, але який відповідає нинішнім реальним запитам українського суспільства - за Олега Тягнибока», - пише автор.
Матеріал, спрямований проти кандидата П. Порошенка та його обласної команди, подала «Вінниччина» за 7 травня. Публікація «Представник Посольства США в Україні Джон Буш цікавився можливими фальсифікаціями» підписана прес-службою обласної організації ВО «Батьківщина». В тексті подається судження, нібито штаб кандидата Порошенка веде нечесну виборчу боротьбу і готує фальсифікації проти іншого кандидата (Тимошенко). («Викликає занепокоєння те, що і нині ця команда може застосувати методи Партії регіонів», - припустив керівник агітвідділу штабу Руху Опору у Вінницькій області…»; «Є повідомлення, що у Вінниці змушують працювати агітаторами вчителів та медиків. Ні для кого не секрет, що міська влада співпрацює з Петром Порошенком»).
Публікація проти Ю. Тимошенко («33-й канал», 7 травня) має назву «Хто винен у загибелі 46 людей в Одесі?». Наведено слова Ю. Луценка про те, що злочинна бездіяльність міліції – «результат призначення начальника МВС області за партійною квотою партії «Батьківщина». «Мабуть, тому пані Тимошенко з’явилася на публіці лише один раз, і то під охороною, на прес-конференції, так і не ризикнувши зустрітися з людьми. Якщо згадати, хто стоїть за призначенням обласного начальника МВС, стає зрозуміло, що одесити мають всі підстави на неї ображатись...», - йдеться в статті. Також «Відповідальність за трагедію мають понести українські правоохоронці, - вважає Петро Порошенко, котрий вже наступного дня після трагедії приїхав до Одеси, аби підтримати людей».
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з березня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами Президента України, а також за проміжними парламентськими (83 округ) та позачерговими місцевими виборами. Організація співпрацює з 175 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 25 травня, до них долучаться ще 3000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.