Тенденції парламентських виборів 2014 на Вінниччині: «звичні» порушення та старі-нові мажоритарники
Позачергові парламентські вибори в Україні відбуваються в умовах воєнної агресії з боку регулярної армії Російської Федерації та незаконних збройних формувань у окремих районах Луганської та Донецької областей. На Вінниччині передвиборча діяльність партій і кандидатів в перший місяць виборчого процесу була не надто динамічною та насиченою, проте з жовтня і партії, і кандидати активізувались. Найпомітнішу передвиборчу діяльність у вересні здійснювали ВО «Батьківщина», «Громадянська позиція». Дещо менш активними були «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Радикальна Партія», ВО «Свобода», ГО «Самопоміч» і «Сильна Україна». Агітаційна продукція партій переважно не враховує регіональних особливостей, розробляється централізовано, є однаковою для всіх регіонів.
За словами координатора виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА Олега Левченка, на сьогоднійшній день Вінницька область є досить цікавою в плані політичних подій.
«Політична агітація кандидатів на Вінниччині почалася з фальстарту. Є певні порушення, які системні, але вони не впливають на результат виборів», - зазначив Олег Левченко.
ПРО РОБОТУ ОВК
Як і на попередніх парламентських виборах, персональний склад окружних виборчих комісій (ОВК) із моменту їх створення зазнав суттєвих ротацій. У вересні відбулося 19 замін членів ОВК. Лідером за кількістю замін членів ОВК у вересні на Вінниччині був «УДАР» - одну заміну зроблено за поданням депутатської фракції партії «УДАР», а дві заміни зробила партія «УДАР» як суб’єкт подання кандидатур до складу ОВК.
Протягом вересня 2014 р. ОВК вирішували організаційні завдання, пов’язані із включенням відомостей про відповідні комісії до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, розподілом обов’язків між членами ОВК та встановленням графіку чергувань, складенням єдиного кошторису видатків для підготовки і проведення виборів в межах округу. Із моменту свого утворення ОВК почали здійснювати повноваження щодо реєстрації офіційних спостерігачів від партій, які висунули своїх кандидатів у загальнодержавному окрузі, кандидатів у одномандатних виборчих округах, громадських організацій. Після офіційної реєстрації політичні партії та кандидати отримали можливість вносити до ОВК подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, утворення яких має відбутися до 10 жовтня включно.
ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДДІЛІВ ВЕДЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ ВИБОРЦІВ
Спостерігачі ОПОРИ проаналізували діяльність відділів ведення Реєстру виборців на предмет їх готовності виконувати обов’язки відповідно до вимог Законів України «Про Державний реєстр Виборів», «Про вибори народних депутатів України». До повноважень ВВ ДРВ належить періодичне оновлення та уточнення персональних даних виборців в Реєстрі, складання та передача дільничним виборчим комісіям попередніх та уточнених списків виборців, забезпечення можливості тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси тощо.
За висновками спостерігачів ОПОРИ у Вінницькій області, ВВ ДРВ забезпечують виконання своїх обов’язків належним чином, дотримуючись встановлених законодавством процедур та строків їх реалізації. ВВ ДРВ мають адекватне матеріально-технічне та кадрове забезпечення.
Як відомо, у Вінниці на офіційному сайті міської ради з’явився новий розділ, через який виборці можуть дізнаватися, до якої виборчої дільниці належить їхній будинок.
ПЕРЕБІГ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ. ОСНОВНІ ПОРУШЕННЯ
Подібно до останніх Президентських виборів передвиборча діяльність партій і кандидатів в перший місяць виборчого процесу була не надто динамічною та насиченою. Найпомітнішу передвиборчу діяльність у вересні здійснювали ВО «Батьківщина», «Громадянська позиція». Дещо менш активними були «Блок Петра Порошенка», «Народний Фронт», «Радикальна Партія», ВО «Свобода», ГО «Самопоміч» і «Сильна Україна». Агітаційна продукція партій переважно не враховує регіональних особливостей, розробляється централізовано, є однаковою для всіх регіонів.
Основною тенденцією вересня став фальстарт агітаційної кампанії з боку партій, які ще до моменту реєстрації в ЦВК почали масово поширювати агітаційну продукцію та проводити передвиборчі публічні заходи.
Протягом вересня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА неодноразово фіксували наявність зовнішньої політичної реклами без вихідних даних та матеріалів з ознаками передвиборчої агітації. Зокрема, це білборди ВО «Батьківщина», ПП «Блок Петра Порошенка», «Громадянська позиція», Ліберальна партія України, «Сильна Україна», партія «Заступ». Зафіксовано агітацію без належного маркування кандидата від «Батьківщини» Сергія Сіітарського.
Що стосується порушень, то у ході довготермінового спостереження у Вінницькій області спостерігачами ОПОРИ зафіксовано порушення правил передвиборчої агітації. Зокрема, у наметах ВО «Батьківщина», розповсюджували газети з чорним піаром щодо Президента України Петра Порошенка та його команди. «Чорний піар» зафіксовано на виборчому окрузі № 13. Першим «чорнопіарним» ударом по одному з учасників цьогорічних парламентських перегонів в окрузі № 13 стала публікація під заголовком «Власним піаром депутат Катеринчук ставить під загрозу життя полонених в зоні АТО». У ВО № 14 розповсюджували листівки проти кандидата від партії «Блок Петра Порошенка» Івана Мельничука.
Публікації з ознаками замовності, які «піарять» політичні сили та потенційних кандидатів у народні депутати (так звана «джинса»), почали з’являтись у пресі Вінницької області ще на початку процесу реєстрації кандидатів у ЦВК.
Кандидати у нардепи використовують чужі гасла та символіку. Зокрема, самовисуванець по ВО №13 Петро Юрчишин використовує слоган «Блоку Петра Порошенка» - «Жити по-новому». Також зафіксовано подібний факт на ВО №17. Символіку «Блоку Петра Порошенка» використовує самовисуванець Микола Кучер.
АКТИВНІСТЬ ПАРТІЙ
За різноманітністю методів та кількістю агітаційної продукції ВО «Батьківщина» є найбільш активним суб’єктом виборчого процесу. Партія поєднує зовнішню, медійну та вуличну агітацію. Зовнішня реклама партії (білборди) з’явилася в усіх регіонах на початку вересня, ще до того, як партія офіційно була зареєстрована в ЦВК. Тому агітаційні матеріали не містили вихідних даних. Наприкінці місяця партія встановила агітаційні намети в усіх мікрорайонах Вінниці та по області. Юлія Тимошенко відвідала Вінниччину.
До моменту офіційної реєстрації «Громадянська позиція» використовувала приховану зовнішню рекламу (наприклад, «Не давати й не брати хабарів – це наша Громадянська позиція»). Після реєстрації партії в ЦВК реклама була замінена: білборди із зображенням першої п’ятірки виборчого списку. Візити на Вінниччину здійснили представники партії: Тарас Стецьків агітував у Вінницькому педуніверситеті. 25 вересня з агітаційним візитом перебували шестеро кандидатів у народні депутати від партії «Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)»: колишній нардеп Тарас Стецьків (у виборчому списку партії він під номером 7), Марина Соловйова (юрист, під №3 у списку), Олег Дерев’янко (голова ради директорів компанії з інформаційної безпеки, під № 4 у списку), Віталій Шабунін (засновник «Центру протидії корупції», під № 5 у виборчому списку), Іван Апаршин (полковник запасу, у виборчому списку під №9), та Наталія Соколенко (журналіст, у виборчому списку під № 13). Побували представники «Громадянської позиції» у ВО №13 та № 14.
Відбулася зустріч представників Політичної партії «Об’єднання «Самопоміч» з представниками ЗМІ. Зокрема, було представлено кандидатів-мажоритарників, які балотуються в округах Вінницької області. Від «Блоку Петра Порошенка» у Вінниці побували Олексій Порошенко та Юлій Мамчур.
КАНДИДАТИ В НАРОДНІ ДЕПУТАТИ
Як відомо, 30 вересня 2014 року завершився етап реєстрації кандидатів у народні депутати України. Загалом у парламентських виборах у багатомандатному загальнодержавному окрузі візьмуть участь 29 політичних партій, що на 8 більше, аніж на парламентських виборах 2012 року. Порівняно з останніми черговими виборами, у 2,5 рази менше політичних партій (32 проти 81) висунули своїх кандидатів у одномандатних округах.
У позачергових парламентських виборах у 8 виборчих округах Вінниччині візьме участь 113 кандидатів у народні депутати, з них 47 висунуто партіями, а 66 – самовисуванці. Є 2 кандидати-«відмовники» (один передумав балотуватись у ВО № 14 і забрав заяву з ЦВК, інший – в окрузі № 18).
В 11-му ВО знову балотується нардеп Олександр Домбровський, у 13-му балотується нардеп Микола Катеринчук, у 14-му нардеп Віктор Жеребнюк, обраний позаторік у 15-му окрузі Микола Джига тепер став «списочником», у ВО № 16 знову балотується нардеп Оксана Калетник, у 17-му нардеп Григорій Заболотний повторно не балотується, а йде по списку, а в 18-му вкотре балотується нардеп Григорій Калетник.
У виборчому окрузі № 11 (частина Вінниці та Вінницького району) зареєстровано 19 кандидатів у народні депутати, з них 8 висунуті партіями та 11 самовисуванців.
Основними конкурентами тут, як і в 2012 році, знову є Олександр Домбровський та Наталя Солейко.
У ВО № 12 балотується, зокрема, Олексій Порошенко, син чинного Президента Петра Порошенка. Президент Петро Порошенко саме в цьому окрузі переміг у 2012 році як самовисуванець. До речі, сайт облради вказує, що Олексій Порошенко досі є членом фракції ВО «Батьківщина».
Серед конкурентів Олексія Порошенка висуванець партії «Батьківщина» Сергій Сітарський - голова Вінницької районної ради, член «Батьківщини», живе в с. Агрономічне Вінницького району. До речі, на виборах 2012 року він був головою ОВК № 11.
За мандат у 12-му окрузі змагаються ще 2 кандидати з досвідом: висуванець КПУ Іван Бондарчук - пенсіонер, колишній депутат облради, колишній член СПУ (у 2012 році балотувався цьому ж округу, теж від Компартії) таДмитро Костирко – нині висунутий «Опозиційним блоком» (позаторік був висуванцем Партії Регіонів), підприємець, знаний також як керівник відділення Благодійного фонду ім. Потопаєвої та регіональний пастор Церкви «Посольство Боже».
В ОВО № 13 основна боротьба може розгорнутися між Миколою Катеринчуком (народний депутат України, нині висунутий партією «Блок Петра Порошенка», безпартійний, хоча на сайті Європейської партії досі значиться її лідером, живе в Києві) та директором агропромислового підприємства «Візит» Петром Юрчишиним(самовисуванець, безпартійний, живе в м. Хмільник Вінницької області). У 2012-му П. Юрчишин теж балотувався як самовисуванець, проте тоді в окрузі переміг М. Катеринчук, який був висунутий «Батьківщиною».
В окрузі № 14 троє основних – Жеребнюк, Мельничук та Онопенко – змагались тут і в 2012 році. Є кандидатом у нардепи від Вінниччини один кримчанин - Сервер Фазилов, тимчасово не працює, місце проживання - с. Балки Білогірського району Автономної Республіки Крим. Він балотується по ВО№ 14.
Вдруге по ВО № 15 змагається за мандат Василь Вовк. Головними конкурентами В. Вовка в окрузі вважаються керівник сільгосппідприємства «Перемога» Іван Спориш та висуванець «Батьківщини» Вадим Кудіяров.
Знову по ВО № 16 йде самовисуванка Оксана Калетник. Одним з основних опонентів Оксани Калетник єВолодимир Сірант.
Цікавим є те, що в окрузі № 16 висадився на диво численний десант з Київщини: Олексій Вороненко, народився і мешкає в Києві, керівник проектів Фонду «Українська політика»; Олег Дзюба, Київ, директор з розвитку ТОВ «Український аукціон активів»; Софія Пархоменко, селище Буча Київської області, тичасово не працює; Ігор Почтар, теж не працює, проживає в смт Ворзель Києво-Святошинського району Київської області; Василь Поштарук, комерційний директор ТОВ «Ел Пі Гроуп», проживає в Києві; Віталій Федченко, народився і живе в Києві, помічник адвоката в бюро «Довжук та партнери»; Євгенія Шевчук, підприємець, проживає в с. Петропавлівська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області; Олег Бухарєв - з Чернігова, концертмейстер дитячої музичної школа №24 міста Києва (усі 8 – самовисуванці).
Вдруге по ВО № 17 балотується Микола Кучер.
У ВО № 18 головними конкурентами, як і позаторік, є нардеп Калетник та підприємець Демчак.
ЯК ЗМІНИТИ МІСЦЕ ГОЛОСУВАННЯ
Громадяни України мають право на тимчасову зміну місця голосування (на день голосування) на виборах народних депутатів без зміни виборчої адреси, що закріплено в частині 3 статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Саме тому, перебуваючи на навчанні, роботі, у подорожі або за кордоном, Ви все одно зможете проголосувати на виборах, тимчасово змінивши місце голосування. Для цього необхідно:
1) Мати документ, що підтверджує необхідність зміни місця голосування.
Для підтвердження вмотивованості заяви можуть бути такі документи: довідка про відрядження, довідка з місця навчання, договір найму (оренди) житла, документ, що підтверджує право власності на житло, проїзні документи, путівка в санаторій тощо (перелік не вичерпний).
2) Особисто подати звернення до відповідних органів не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування (до 20 жовтня 2014 р. включно), яке містить:
А) заяву з мотивуванням тимчасової зміни місця голосування;
Б) документи (оригінали та їх копії), що підтверджують таку необхідність.
Ролик ОПОРИ про зміну місця голосування за посиланням.