Вінниччина: Кандидат-губернатор дарує автобуси і комп’ютери школам
Голова Вінницької обласної державної адміністрації Микола Джига, який є кандидатом у народні депутати по виборчому округу №15 (місто Шаргород, Мурованокуриловецький, Томашпільський, Тульчинський, Чернівецький, Шаргородський райони), урочисто передав шкільний автобус та 24 комп’ютери школі села Жолоби Томашпільського району. Відбулося це під час серпневої конференції педагогів району.
Також Микола Джига передав школам Шаргородського району 32 персональних комп’ютери. Хоча відомо, що автобуси для підвезення школярів до місць навчання область отримує в рамках урядової програми «Шкільний автобус», а персональні комп’ютери для шкіл надходять в рамках угоди урядів України та Китаю, проте під час їх урочистої передачі навчальним закладам та при висвітленні цих подій у провладній пресі нерідко вживаються фрази на зразок «ми даруємо», «подарунок голови облдержадміністрації», «Микола Джига подарував» тощо.
Так, у газеті обласної ради «Вінниччина» (№ 67 (22709) за 31 серпня 2012 р.) в інтерв’ю з головою ОДА Миколою Джигою є слова про те, що «до початку нового навчального року в область надійшло 33 шкільних автобуси за кошти державного бюджету. Також для загальноосвітніх навчальних закладів Вінниччини отримано 315 персональних комп’ютерів в рамках угоди між урядами України і Китаю…», проте в тому ж номері газети - «Зокрема, Микола Джига подарував навчальним закладам району три комп’ютерних класи, а це 24 персональні обчислювальні машини». І на цій же сторінці поруч – замітка «Чотири комп’ютерних класи у подарунок», в якій наведено слова Миколи Джиги, сказані під час вчительської конференції в Шаргороді: «…А сьогодні ми даруємо району чотири комп’ютерних класи (32 комп’ютери)…»
Варто зазначити, що голова Вінницької облдержадміністрації Микола Джига бере участь в публічних заходах у своєму виборчому окрузі, не перебуваючи у відпустці. Відповідно до закону України, виборча агітація не може здійснюватись органами виконавчої влади. Проте для кандидатів у депутати, які працюють в органах виконавчої влади, законом передбачено право (проте не зобов’язання) йти у відпустку на час передвиборчої кампанії.
Згідно з «Законом України про вибори», офіційні повідомлення в період виборчого процесу про дії кандидатів у депутати, які є посадовими особами органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування, пов'язані з виконанням ними посадових (службових) повноважень, передбачених Конституцією України (254к/96-ВР) та законами України, і підготовлені у порядку, передбаченому Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» (539/97-ВР), не належать до передвиборної агітації. Такі офіційні повідомлення не повинні містити коментарів агітаційного характеру, а також відео-, аудіозаписів, кінозйомок, фотоілюстрацій про дії зазначених осіб як кандидатів у депутати.
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.