Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Вінниччина: «чорний піар» у ЗМІ та соцмережах з’явився задовго до виборів

Вінниччина: «чорний піар» у ЗМІ та соцмережах з’явився задовго до виборів

Хоча законодавство про вибори передбачає і агітацію, і контрагітацію, проте заборонено розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидатів. І хоча агітаційна кампанія наразі офіційно ще не стартувала, проте деякі матеріали політичного характеру з ознаками «чорного піару» можуть підпадати під дію статей Цивільного кодексу України щодо поширення неправдивої інформації, зазіхання на честь, гідність та ділову репутацію особи. А якщо «чорний піар» оприлюднюється у ЗМІ, то може йти мова і про порушення журналістських стандартів, таких як достовірність, точність, повнота, баланс точок зору тощо.

Так, не чекаючи офіційного старту виборчої кампанії, на Вінниччині в деяких ЗМІ та на сторінках соціальних мереж навесні й до середини літа поширювалися матеріали з ознаками «чорного піару» проти чинного міського голови Вінниці Сергія Моргунова. Причому робилося це нібито від імені прихильників Моргунова. Так, фейсбук-сторінка «Діти Моргунова» оголошувала поетичний конкурс на честь міського голови, у травні молоді люди носили Вінницею великі портрети Сергія Моргунова, також на відеохостингу «YouTube» поширювались пісні про міського голову Вінниці, зокрема кліп зі словами «Моргунов, ти наш лідер незламний…».

Тоді Сергій Моргунов назвав поширення такі дії провокацією і закликав вінничан «відрізняти тих, хто щирий у своїй підтримці, від псевдоприхильників, які хочуть скомпрометувати мене брудними методами».

Також у серпні фейсбук-сторінка «Вінниця Корупційна» продовжила серію публікацій проти чинного міського голови під рубрикою «Моргунов, будь ласка, не кради!».

Згодом у Вінниці в соцмережах та на сайтах з’явились публікації негативного змісту проти чинного народного депутата від Вінниці Максима Пашковського («Слуга народу) та колишнього народного депутата (7-го скликання, фракція Партії регіонів) і підприємця Володимира Продивуса, яких називають організаторами згаданої кампанії «чорного піару» проти міського голови Вінниці. Зокрема, сайт «Вінницька хвиля» 26 серпня опублікував статтю під заголовком «Продивус та його куплені люди зникли?».

Також у публікації на «Вінницькій хвилі», спрямованій проти Пашковського, Продивуса та місцевого осередку партії «Слуга народу», використано посилання на висновки Громадського руху «ЧЕСНО». Хоча експерти «ЧЕСНО» лише констатували  факт наявності «чорнушної» фейсбук-сторінки, яка витрачала чималі кошти на просування матеріалів проти Сергія Моргунова, але не називали замовників та творців цієї сторінки.

Матеріали з ознаками «чорного піару» зафіксовано у місцевих ЗМІ та соцмережах також проти депутатки Вінницької міськради Ганни Давиденко, яку у Вінниці дехто називає потенційною кандидаткою на посаду міського голови. Так, публікація за 4 серпня на сайті «Вінницька хвиля» під заголовком «Як депутатка Давиденко підставляє своїх виборців і «перевзувається» напередодні виборів» має ознаки упередженості. «Перебіжка депутатки Ганни Давиденко поділила вінничан. Одні вважають подібну поведінку прийнятною, інші ж визначили це як зраду своїх виборців. А в політиці подібне називається перевзуванням. Ганна Давиденко полишила «Батьківщину» рівно рік тому. І «гріла партійне крісло» вона з 2009-го року», - пише, зокрема, автор статті (він підписався як Віталій Можливий), маючи на увазі вихід Ганни Давиденко з партії «Батьківщина».

Ознаки «чорного піару» проти політика з міста Жмеринка Вінницької області Олега Легези зафіксовано на фейсбук-сторінці, яка висвітлює діяльність ГО «Громада Браїлова». Олег Легеза – колишній голова жмеринської РДА, нині радник міського голови Жмеринки. У Жмеринському районі його вважають потенційним кандидатом на місцевих виборах, оскільки він бере участь у заходах, ініційованих Володимиром Гройсманом.

27 серпня фейсбук-сторінка «Браїлівський кулак» опублікувала допис під заголовком «Остерігайтеся вовків в овечій шкірі», в якому звинувачує Легезу в корупційних діях. «Сергеєв, Качур, Михайленко виготовляли спільно проект землеустрою з родиною Легези, тому немає жодного сумніву, що вони безумовно пов’язані дружніми стосунками з його родиною», - такий, зокрема, аргумент наведено в публікації.

Відповідно до частини 1 статті 277 Цивільного кодексу України, фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім'ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.

За коментарями звертайтеся:

Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області

тел.: +380636286785

email:v.nataliia@gmail.com

Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області

тел.: +38 0977052366

email: halyna.seheda@gmail.com

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)


© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua