Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Новели законодавства щодо фінансування політичних партій

Новели законодавства щодо фінансування політичних партій

30 травня у Вінниці відбувся інформаційний форум на тему: «Парламентські партії в Україні: стандарти роботи на всеукраїнському та регіональному рівнях».

Під час заходу було представлено аналітика щодо ситуації з приймальнями партій та депутатів як по Україні, так і  у Вінницькій області, презентовано Всеукраїнську карту контактів приймалень парламентських партій та депутатів. Також учасники обговорили стандарти належної роботи та практичні проблеми діяльності парламентських партій на регіональному рівні. Йшлося, зокрема, й про питання стосовно Законодавства щодо фінансування політичних партій. Аби розібратися детальніше у цьому питанні, представники Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області звернулися до юриста Людмили Неверицької.

Далі подано детальний коментар стосовно питання фінансування політичних партій:

«Законодавчий процес у нашій країні невпинно рухається, а тому щоб розуміти основні зміни в законотворчій діяльності, потрібно невпинно слідкувати за усіма законодавчими «новелами», які приймаються Верховною Радою.

У даному матеріалі ми зосередимо увагу на основних тезисах законодавчого введення державного фінансування політичних партій.

Нещодавно вступив в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції». Зокрема, вищезгаданий закон встановлює: порядок отримання політичними партіями державного фінансування, джерела фінансування діяльності політичних партій, порядок фінансової звітності за використання партіями отриманих коштів, та ін.

Варто зазначити, що за невиконання встановленого порядку фінансування діяльності партій (та звітності щодо даного фінансування) законодавство вводить адміністративну та кримінальну відповідальність .

Зосередимось більш детально на внесених змінах до деяких законодавчих актів.

В законі «Про політичні партії» викладається в новій редакції стаття 14 :

«Надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі:

1) внесків на підтримку партій;

2) державного фінансування статутної діяльності політичних партій у порядку, встановленому цим та іншими законами України.

Внеском на підтримку політичної партії визначаються  грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку політичної партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її зареєстрованою в установленому порядку місцевою організацією, пов’язаною особою політичної партії чи її місцевої організації, висунутим політичною партією чи її місцевою організацією кандидатом на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах) або надані політичній партії, зареєстрованій в установленому порядку місцевій організації політичної партії, пов’язаній особі політичної партії чи її місцевої організації, висунутому політичною партією чи її місцевою організацією кандидату на виборах народних депутатів України, виборах Президента України, місцевих виборах (шляхом перерахування або переказування до виборчого фонду на відповідних виборах).

Державному фінансуванню політичних партій приділяється окремий розділ закону «Про політичні партії» . Стаття 17-3 Закону встановлює підстави та порядок отримання політичною партією права на державне фінансування її статутної діяльності . В першому ж реченні читаємо: «Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх чергових або позачергових виборах народних депутатів України її виборчий список кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі отримав не менше 2 відсотків голосів виборців від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі виборчі списки кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі». З даного твердження робимо висновок, що кожна партія, з твердження законодавця, отримує НЕ ОБОВ’ЯЗОК державного фінансування та наступної підзвітності за надане державне фінансування, а ПРАВО вибору отримувати \ чи не отримувати таке фінансування.

У Законі  також прямо передбачено порядок надходження коштів на безготівкові рахунки політичних партій. Встановлено, що політична партія, а також місцева організація політичної партії, яка набула статусу юридичної особи, зобов’язані відкрити рахунки в установах банків України, на які перераховуватимуться всі кошти у безготівковій формі. Реквізити банків, в яких відкриті рахунки політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, і банківські реквізити таких рахунків оприлюднюються на офіційному веб-сайті політичної партії (за наявності) та зазначаються у звіті про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру політичної партії.

Закріплено й ряд обмежень щодо здійснення внесків деяким категоріям (наприклад, органами місцевого самоврядування, державними закладами\установами\підприємствами, іноземними юридичними особами. Іноземними державами і т.д ).

Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підтримку політичної партії від громадянина України протягом одного року не може перевищувати чотирьохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески.

Загальний розмір (сума) внеску (внесків) на підтримку політичної партії від юридичної особи протягом року не може перевищувати восьмисот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому здійснювалися внески.

Окрім усіх вищезазначених змін , законодавцем вводиться система підзвітності використання партіями коштів засобами фінансового аудиту.

Дані зміни до нормативно – правових актів, на думку законодавця, дозволять запобігти та протидіяти проявам політичної корупції, нададуть змогу партіям існувати більш відкрито та прозоро.

Також варто додати, що за невиконання встановленого порядку фінансування діяльності партій (та звітності щодо даного фінансування) законодавство вводить адміністративну та кримінальну відповідальність, видами яких є штрафи та конфіскація сум внесків для адміністративної відповідальності, та обмеження волі, виправні роботи, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, штрафи – для кримінальної відповідальності».

За коментарями звертайтеся: Наталія Величко, громадський консультант Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області

тел, email: 063 828 6785,  v.nataliia@gmail.com

Моніторинг парламенту | Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#рада8; #rada8; #opora; #опора)

Довідково:

У 2016 році по всій Україні (у 24 областях та м. Києві) Громадянська мережа ОПОРА реалізує інформаційно-просвітницький та моніторинговий проект, який здійснюється у рамках Програми USAID РАДА: Підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво, що виконується Фондом Східна Європа. Проект спрямований на залучення громадян до парламентського процесу, підвищення їх поінформованості про діяльність Верховної Ради України, парламентських партій та народних депутатів України. Відбір депутатів, щодо діяльності яких здійснюється моніторинг, відбувався за критеріями пропорційного представництва усіх парламентських сил, гендерного представництва, попередніх показників активності у окрузі.


© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua