Головна Новини та публікаціїВідеоНапрямки роботиПро насКонтакти ОПОРА - центральний сайт
ОПОРА у Facebook ОПОРА у Twitter ОПОРА у Google+ vkontakte ОПОРА у Picasa
Головна » Новини та публікації » Громадянський рух «Чесно» здійснив моніторинг чинних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Раду!»

Громадянський рух «Чесно» здійснив моніторинг чинних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Раду!»

Нещодавно громадянський рух «Чесно» здійснив моніторинг чинних народних депутатів під гаслом «Фільтруй Раду!» Може, декому критерії «чеснівського» відбору видадуться надто суворими й нереалістичними, адже з 450 обранців цим критеріям, на думку «Чесно», повністю відповідає лише один депутат. Отже, звісно, не пройшли суворого відбору і семеро нині діючих народних депутатів, що балотуються на цьогорічних виборах в мажоритарних округах Вінниччини - Валерій Бевз, Юрій Гайдаєв, Григорій Калетнік, Микола Катеринчук, Анатолій Матвієнко, Василь Черній та Олександр Шепелев. Їх портрети рух «Чесно» опублікував у 2-му номері газети «Голос народу» (виданні, яке позиціонує себе як громадсько-політичний вісник незалежної профспілки «Голос народу»).

А моніторили нардепів на «відсутність фактів порушень прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців (тобто чи не «перебіжчик»); непричетність до корупційних дій; прозорість задекларованих доходів та майна та їх відповідність способу життя; особисте голосування в парламенті; участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів».

Тепер з подібними мірками (крім двох останніх критеріїв) аналітики руху «Чесно» підійшли до потенційних нардепів. На своєму сайті рух готує інформаційні профайли кожного кандидата – і тих, що балотуються за партійними списками, і тих, що обираються в округах. Та перед цим регіональна рада руху звертається до кандидатів для попереднього узгодження інформації, щоб кожен міг аргументовано спростувати зібрані щодо нього закиди та «компромат».

Як розповіла працівник аналітичного відділу громадянського руху Лариса Полулях, жоден депутат чи кандидат наразі не виявив бажання спростовувати в суді інформацію, оприлюднену рухом «Чесно». Натомість деякі політики почали «зачищати» невигідну інформацію про себе на різних Інтернет-ресурсах…

Координатор Вінницького регіонального осередку цього руху Віктор Малиновський вкотре наголосив, що представники «Чесно» не беруть участь у виборах як кандидати та не стають на бік жодного кандидата чи політичної сили, але зацікавлені отримувати, перевіряти й оприлюднювати всі сигнали про порушення виборчого законодавства та прав і свобод як виборців, так і будь-кого з учасників перегонів. Тому правом донести свою позицію до громадськості в рамках дискусії «Чорний піар і «брудні» технології у виборчих кампаніях» скористалось чимало охочих кандидатів у депутати та представників виборчих штабів. Так, керівник виборчого штабу кандидата Руслана Демчака (виборчий округ № 18) Сергій Остапенко розповів, що за тиждень після реєстрації Центрвиборчкомом у кандидата почались проблеми в бізнесі – перевірки, «маски-шоу» силовиків, вилучення документації тощо, а під час зустрічі з виборцями в селі Медівка Оратівського району Руслана Демчака було затримано, нині щодо нього Шевченківським судом Києва обрано запобіжний захід - утримання під вартою до 3 листопада.

- Тобто, до закінчення передвиборчої кампанії, - каже Сергій Остапенко. - Після низки проведених заходів рейтинг нашого кандидата рванув потужно, після цього його було усунуто з процесу, поширилась навіть інформація, нібито Руслан Демчак зняв свою кандидатуру…

Кандидат у депутати по округу № 11 Наталя Солейко (ВО «Батьківщина») заявила, що отримувала на свою адресу певні застереження та навіть погрози, але не може надати з цього приводу конкретних фактів правоохоронцям, бо поради «бути обережною і подумати, чи потрібна їй участь у виборах» надходили або анонімно телефоном, або переказувалися через друзів, яких кандидатка не хоче піддавати ризику та вплутувати в «чорні» технології.

Лідер обласної організації партії «УДАР» та кандидат у депутати від цієї політсили Геннадій Ткачук розповів про стеження за ним та соратниками спецмашини, обладнаної прослуховуючи ми пристроями, також про кількагодинне затримання кандидата від «УДАРУ» Миколи Мусіна (згодом правоохоронці повідомили, що кайданки йому одягли помилково, сплутавши з кимось іншим).

Про координацію зусиль для запобігання фальсифікаціям говорили кандидати-самовисуванці Борис Максимчук та Віктор Антемюк, проблему рівного доступу до ЗМІ піднімав висуванець КУН В’ячеслав Березовський, а кандидат від КПУ Іван Бондарчук скептично зауважив, що створити рівні умови для провладних і опозиційних кандидатів неможливо. Свій погляд на проблему широкого використання «брудних» виборчих технологій та недосконалості законодавства висловили також політологи Валерій Корнієнко та Олександр Логінов. Останній зауважив, що нерідко самі кандидати хваляться прямим і непрямим підкупом виборців, за який законодавчо передбачені лише попередження, які не можуть призвести до зняття кандидата з реєстрації.

Галина Сегеда

прес-секретар Громадянської Мережі ОПОРА

у Вінницькій області

097 705 23 66

За коментарями звертайтесь:

Наталія Величко

координатор виборчих програм Громадянської Мережі ОПОРА

у Вінницькій області

063 628 67 85

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.


© Громадянська мережа "Опора"
представництво в Вінницькій області
2006-2014
Використання матеріалів із сайту Громадянської мережі ОПОРІ дозволене за умови наявності посилання (у випадку інтернет-видання - гіперпосилання) на opora.vn.ua